Pharo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pharo
Logo Phara
Logo Phara
Paradigma Čistě objektový
Autor Pharo rada[1]
Vývojář Pharo komunita
První vydání 2008
Poslední verze 8.0 (20. ledna 2020)
Typová kontrola dynamická, duck-typing
OS multiplatformní
Licence MIT licence, částečně Apache License 2.0[2]
Web http://pharo.org
Tento článek je o programovacím jazyku. Další významy jsou uvedeny na stránce Pharo (rozcestník).

Pharo je open source implementace objektově orientovaného programovacího jazyka a prostředí Smalltalk. Pharo nabízí funkcionalitu „živého“ (live) programování, které programátorovi umožňuje za běhu manipulovat objekty, provádět update prostředí na novou verzi a také dynamickou rekompilaci kódu. „Živé“ programovací prostředí je jádrem systému a nedílnou součástí filosofie Smalltalku. Libovolný prvek prostředí je možné upravit přímo z prostředí samotného, včetně trvalé změny zdrojových kódů.

Podobně jako ostatní Smalltalk systémy, i Pharo pracuje s konceptem takzvané image - obrazu paměti, který se ukládá při vypnutí prostředí a zase načítá při jeho zapnutí. Jednotlivé programátorské úpravy tak zůstávají zachovány a vytváří kontinuální systém. Zdrojové kódy jsou uchovávany v rámci image jako skupina propojených objektů programovacího jazyka. Pharo však umí zdrojové kódy také importovat pomocí interního správce balíčků, či pomocí importu kódu ze Smalltalkovských repozitářů formátu Metacello, či v novějších verzích komponentou Iceberg i z (a do) klasických Git repozitářů.

Pharo vychází z opensource Smalltalk implementace Squeak, na rozdíl od něj se ale snaží cílit spíš na vážnější použití. Komunita je také aktivnější co do vývoje novějších verzí a publikování knih a návodů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pharo na anglické Wikipedii.