Peyveste Hanımefendi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peyveste Hanımefendi
Peyveste I I . Hanımefendi Hazretleri.JPG
Rodné jméno Rabia Emuhvari
Narození 10. května 1873
Picunda, Gruzie
Úmrtí 1943 (69 nebo 70 let)
Paříž, Francie
Příčina úmrtí Bobigny, Paříž
Národnost gruzínská
Občanství osmanské
turecké
francouzské
Nábož. vyznání Islám
Manžel(ka) sultán Abdulhamid II.
Děti Şehzade Abdurrahim Hayri Efendi
Rodiče Otec: Osman Emukhvari
Matka: Hesna Çaabalurhva
Funkce osmanský sultán
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peyveste Hanımefendi (10. května 18731943), rodným jménem Rabia Emuhvari, byla desátou ženou osmanského sultána Abdulhamid II.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Rabia Emuhvari se narodila 10. května 1873 v Picunde v Gruzii a byla členem Abchazské dynastie, Emuhvari. Byla nejmladší dcerou prince Osmana Beye Emuhvari a jeho ženy, princezny Hesny Hanim Çaabalurhva. Měla staršího bratra Ahmeda Beye Emukhmari a tři starší sestry – Eda Hanim, Nurhayat Hanim a Mahşeref Hanım. Měla zelené oči a dlouhé tmavě hnědé vlasy, které nestříhala celý svůj život.

V roce 1877, během Rusko-turecké války (1877–1878), její rodina emigrovala do Caucasu v Istanbulu, kde byla Rabia odvedena do harému jako konkubína. Jako první sloužila Nazikedâ Kadınefendi (první ženě sultána Abdulhamida II.) a dostala své jméno Peyveste. Později se stala hlavní kalfou v sultánově harému. Nicméně, brzy si jí sultán Abdulhamid II. všiml a zalíbila se mu. Vzali se 24. ledna 1893 v paláci Yildiz (tehdy sultánova rezidence).

O rok později, po narození jejich společného syna, prince Abdurrahima Hayri Efendiho, nechal sultán Abdulhamid vybudovat malý palác pro jeho mladou ženu Peyveste. Nicméně, Peyveste se nedostala k postu sultánky, protože v roce 1896 se začal sultán zajímat o jinou mladou ženu, která se stala jeho novou oblíbenkyní. Brzy se z této ženy jménem Fatma Pesend Hanım Efendi stala sultánova 11. manželka. Peyveste se přestala o sultána zajímat, jelikož on o ni přestal jevit jakýkoliv zájem.

Během Mladoturecké revoluce v roce 1908 Peyveste emigrovala. O rok později se vrátila do Istanbulu. V roce 1924 znovu emigrovala spolu se svým synem, nejříve do Neapole a poté do Říma. Později se pak znovu přestěhovala a to do Paříže, kde také v roce 1943 zemřela. Je pohřbena na muslimském hřbitově Bobigny v Paříži.

Děti[editovat | editovat zdroj]

Se sultánem Abdulhamidem II. měla pouze jedno dítě:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Peyveste Hanımefendi na anglické Wikipedii.