Pexeso

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
PEXESO
Základní informace
AutorZdeněk Princ
Datum vydání1965
Počet hráčů2 až 6
Délka hry15 až 30 minut
Doporučený věkvšechny věkové skupiny (od 4 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pexeso je karetní hra pro nejméně dva hráče zaměřená na paměť a soustředění. V anglosaském světě je známa například pod názvy Pairs (1940), Memory (po roce 1946), případně Concentration Memory Game.[1] Název PEXESO je český akronym vzniklý ze sousloví pekelně se soustřeď.[2][3] Hraje se se speciální sadou karet. Balíček se skládá ze sudého počtu, nejčastěji 64 karet, které tvoří dvojice. Cílem hry je nalézt co nejvíce dvojic.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce Pexesa bychom mohli najít v tradiční japonské hře se škeblemi zvané Kai awase,[4] doložené od 12. století.[1]

V druhé polovině šedesátých let uváděla Československá televize soutěžní hru scenáristy Jaroslava Dietla Pekelně se soustřeď. Karetní hru na podobném principu následně (přibližně v roce 1965) vydalo nakladatelství Pressfoto, které ji v dalších letech vydávalo v mnoha tematických mutacích.[5] První vydané pexeso obsahovalo 32 párů fotografií z tehdy populárního filmu Poklad na Stříbrném jezeře.[1] Za tvůrce se považuje výtvarník Zdeněk Princ. Aby nebylo nutné pořizovat licenci za původní název televizní soutěže, vznikl akronym PEXESO.[5]

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Zadní strana pexesa podporujícího projekt Wikipedie

Karty se zamíchají a rozloží lícem dolů tak, aby žádný z hráčů neznal rozložení karet. Hráči postupně otáčí dvojici karet lícem vzhůru, aby je viděli i ostatní hráči. Pokud karty patří k sobě (stejný obrázek), hráč je odebere a otáčí další dvojici (lze hrát i variantu, ve které i po nalezení shodné dvojice pokračuje další hráč v pořadí). Pokud karty k sobě nepatří, otočí je zpět lícem dolů a pokračuje další hráč v pořadí. Hraje se tak dlouho, dokud nejsou všechny karty rozebrány. Vítězem se stane hráč s největším počtem nalezených dvojic.

Pexeso ve dvojicích[editovat | editovat zdroj]

Hrají se ve čtyřech, protilehlé dvojice spolu. První hráč kartičku otočí, druhý též, třetí v kruhu (spoluhráč prvního) též. Pokud najde třetí hráč shodnou dvojici s kartou otočenou prvním hráčem vyřadí ji, otáčí další kartu a pak pokračuje hráč čtvrtý. Pexesa se na konci hry sčítají za celou dvojici hráčů. Hráči se musí před hrou dohodnout, zda si mohou hlasitě radit, či nikoli.[6]

Pexeso s běžnými kartami[editovat | editovat zdroj]

Sada mariášových karet se rozloží na stole do pěti řad po šesti listech, v šesté řadě zůstanou jen dvě zbývající karty. Hraje se pak podle běžných, dodnes používaných pravidel. Zkušenější hráči mohou hrát s kartami žolíkovými.[7]

Sběratelství[editovat | editovat zdroj]

Existuje Klub sběratelů pexes.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Zdenek Princ: Vymyslel jsem PEXESO, ToSiPiš.cz, 4. 1. 2015
  2. BOZDĚCHOVÁ, I. Pexeso, rexeso a jaké další eso?. Naše řeč. 2001, roč. 84, čís. 1, s. 51–52. Dostupné online. 
  3. VODRÁŽKA, Prokop. Zemřel vynálezce pexesa. Místo slávy se „pravicový živel“ dočkal perzekucí. Deník N [online]. 2019-09-26 [cit. 2019-09-27]. Dostupné online. 
  4. KOL.:. Jak vytvořit atraktivní obchodní název firmy, služby, produktu, značky. Praha: NZB, 2014. 340 s. ISBN 978-80-904272-7-3. S. 271–272. 
  5. a b KOL.:. Jak vytvořit atraktivní obchodní název firmy, služby, produktu, značky. Praha: NZB, 2014. 340 s. ISBN 978-80-904272-7-3. S. 272. 
  6. BARTŮNĚK, Dušan. Kniha her a činností v klubovně i venku. Praha 8: Portál, 2002. ISBN 80-7178-618-7. Kapitola Pexeso ve dvojicích, s. 17. 
  7. Zapletal, Hry v klubovně, str. 340

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]