Petrovaradínská pevnost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petrovaradínská pevnost
Citadel Petrovaradin.jpg
Výstavba1780
Poloha
AdresaPetrovaradín, SrbskoSrbsko Srbsko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petrovaradínská pevnost (srbsky Петроварадинска тврђава, maďarsky Péterváradi vár) se nachází v Petrovaradínu u Nového Sadu v Srbsku. Byla vybudována na skalním ostruhu nad řekou Dunaj, na jeho pravém břehu jak pevnost na obranu Habsburské monarchie od Osmanské říše. Pevnost byla budována v letech 1692-1780, a pro potřeby armády sloužila až do druhé světové války. Často bývá přezdívána Gibraltar na Dunaji.

Pevnost vznikla v místě strategického opěrného bodu na téměř vzdušné čáře mezi Budínem a Bělehradem. První provizorní opevnění zde bylo postaveno již ve středověku. Po nějakou dobu zde existoval klášter Belakut, který provozoval cisterciácký řád. Ten byl během tatrských vpádů vypálen. V 16. století, poté co Turci obsadili celý Balkán, zde vznikla moderní pevnost. Po Karlovickém míru a posunu hranice Habsburské monarchie s Tureckem dále na jih k řece Sávě bylo rozhodnuto pevnost přebudovat v moderní fortifikaci. Plán nové pevnosti vyhotovil Luigi Ferdinando Marsigli, realizace prací byla uskutečněna v první polovině 18. století. V rámci jejího vzniku bylo vybudováno i opevněné předmostí na druhé straně Dunaje, z něhož se později postupně rozvíjelo město Novi Sad.[1]

V současné době je pevnost turistickou atrakcí města a kulturní památkou vysokého významu. V letních měsících slouží prostor v blízkosti pevnosti jako místo pořádání festivalu Exit.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČOBANSKI, Mila; GOLUBOVIĆ, Zvonimir; KUMANOV, Živan. Novi Sad u ratu i revoluciji. Novi Sad: INSTITUT ZA IZUČAVANJE ISTORIJE VOJVODINE, 1976. 756 s. S. 10. (srbochorvatština) 
Pevnost v roce 2011