Petrosaviaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxPetrosaviaceae
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád Petrosaviales
Čeleď Petrosaviaceae
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petrosaviaceae je čeleď jednoděložných rostlin. Její přesné zařazení je doposud značně problematické, systém APG II čeleď vede jako nezařazenou, prozatím se většinou řadí do samostatného řádu Petrosaviales[1]. Starší taxonomické systémy zástupce řadily většinou do čeledi Melanthiaceae[2], popř. do liliovitých v širokém pojetí (Liliaceae s.l.).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se vytrvalé trsnaté byliny s šupinovitými oddenky. Jsou to buď normální zelené rostliny (Japonolirion osense) nebo nezelené rostliny vyživující se heterotrofně (rod Petrosavia)[3]. Listy jsou jednoduché, střídavé, s přízemní růžicí, v případě rodu Petrosavia jsou redukované na šupiny. Čepele jsou většinou čárkovité, celokrajné, žilnatina je souběžná (Japonolirion). Květy jsou v květenstvích, hroznechlatách. Květy jsou oboupohlavné, okvětí se skládá ze 6 okvětních lístků, vnější jsou trochu menší než vnitřní. Tyčinek je 6. Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, semeník je svrchní až polospodní. Plodem je tobolka[1].

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Jsou známy pouze 4 druhy ve 2 rodech, jejich výskyt je omezen pouze na jihovýchodní Asii, hlavně Japonsko, Čína, Malaisie. Rod Japonolirion je monotypický, jediným druhem je Japonolirion osense a vyskytuje se v Japonsku. Rod Petrosavia obsahuje tři druhy[4],[1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. http://delta-intkey.com/angio/www/melanthi.htm
  3. http://images.google.cz/imgres?imgurl=http://www.parasiticplants.siu.edu/Mycotrophs/images/Petrosaviaceae/ProtolirionSakuraii2.jpg&imgrefurl=http://www.parasiticplants.siu.edu/Mycotrophs/Mycotrophs.html&usg=__46fIkTQ6Yq-L_HwPXPz_XSMYRb0=&h=600&w=425&sz=61&hl=cs&start=4&um=1&tbnid=YZznTA24Fryc1M:&tbnh=135&tbnw=96&prev=/images%3Fq%3DPetrosavia%2Bsakuraii%26hl%3Dcs%26lr%3D%26sa%3DG%26um%3D1
  4. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=2&taxon_id=124741