Petrosaviaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Petrosaviaceae

alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: Petrosaviales
Čeleď: Petrosaviaceae
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petrosaviaceae je čeleď jednoděložných rostlin. Její přesné zařazení je doposud značně problematické, systém APG II čeleď vede jako nezařazenou, prozatím se většinou řadí do samostatného řádu Petrosaviales[1]. Starší taxonomické systémy zástupce řadily většinou do čeledi Melanthiaceae[2], popř. do liliovitých v širokém pojetí (Liliaceae s.l.).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se vytrvalé trsnaté byliny s šupinovitými oddenky. Jsou to buď normální zelené rostliny (Japonolirion osense) nebo nezelené rostliny vyživující se heterotrofně (rod Petrosavia)[3]. Listy jsou jednoduché, střídavé, s přízemní růžicí, v případě rodu Petrosavia jsou redukované na šupiny. Čepele jsou většinou čárkovité, celokrajné, žilnatina je souběžná (Japonolirion). Květy jsou v květenstvích, hroznechlatách. Květy jsou oboupohlavné, okvětí se skládá ze 6 okvětních lístků, vnější jsou trochu menší než vnitřní. Tyčinek je 6. Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, semeník je svrchní až polospodní. Plodem je tobolka[1].

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Jsou známy pouze 4 druhy ve 2 rodech, jejich výskyt je omezen pouze na jihovýchodní Asii, hlavně Japonsko, Čína, Malaisie. Rod Japonolirion je monotypický, jediným druhem je Japonolirion osense a vyskytuje se v Japonsku. Rod Petrosavia obsahuje tři druhy[4],[1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. http://delta-intkey.com/angio/www/melanthi.htm
  3. http://images.google.cz/imgres?imgurl=http://www.parasiticplants.siu.edu/Mycotrophs/images/Petrosaviaceae/ProtolirionSakuraii2.jpg&imgrefurl=http://www.parasiticplants.siu.edu/Mycotrophs/Mycotrophs.html&usg=__46fIkTQ6Yq-L_HwPXPz_XSMYRb0=&h=600&w=425&sz=61&hl=cs&start=4&um=1&tbnid=YZznTA24Fryc1M:&tbnh=135&tbnw=96&prev=/images%3Fq%3DPetrosavia%2Bsakuraii%26hl%3Dcs%26lr%3D%26sa%3DG%26um%3D1
  4. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=2&taxon_id=124741