Petros Mauromichalis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petros Mauromichalis
Petrompeis by Hess.jpg
Narození6. srpna 1765
Areopoli
Úmrtí17. ledna 1848
Atény
Národnostřecká
Znám jakogenerál Řecké osvobozenecké války
Nábož. vyznáníkřesťanství
RodMavromichalis
Funkcepremiér Řecka
zmocněnec
member of the Senate of Greece
Speaker of the Hellenic Parliament
člen Filiki Eteria
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petros Mauromichalis známý pod jménem Petrobey Mauromichalis (6. srpna 1765, Areopoli17. ledna 1848, Atény) byl jeden z nejvýznamnějších generálů Řecké osvobozenecké války.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho rodina patřila k významným rodmů na Peloponésu. Pocházela z jižní části z poloostrova Mani který byl známý jako kraj obývaný krutými bojovníky. Řekové z Mani jsou potomci starověkých Sparťanů. Existují dvě teorie o jejich původě; podle první jméno Mauromichalis pochází od nalezeného sirotka, chlapce kterému dali jméno Michalis a přezdívku Mauros (Černý). Podle další teorie sem předek rodu přišel ve 14. století z Východní Thrákie, kterou dobyli Turci.

Narodil se 6. srpna 1765 v Areopoli. Kvůli bojům s Turky byl Petros nucen odejít na Jónské ostrovy, které patřily Francii. Působil ve francouzské armádě a byl blízkým přítelem Napoleona Bonaparteho kterého chtěl přesvědčit aby osvobodil Řecko. Roku 1814 po neustálých revolucích Maniotů se sultán rozhodl udělit území Mani autonomii a tak situaci upokojit. Za vládce Mani v hodnosti bej určil sultán právě Petrose Mauromichalise který byl znám pod jménem Petrobey. Přes poctu ze strany Turků se spojil s ostatními peloponéskými řeckými bojovníky proti Turkům. Vstoupil do tajné řecké protiosmanské společnosti Filiki Eteria. Roku 1821 vypukla Řecká osvobozenecká válka. Petrobey se do ní okamžitě zapojil a se svou armádou dobyl město Kalamata. Následně se stal vůdcem tzv. Mesénské gerúsie (regionální vlády). Později se stal vůdcem Peloponské gerúsie. Společně s hlavním generálem Theodorosem Kolokotronisem se zasloužil o dobytí hlavního města tureckého správce Peloponésu Tripolisu a dále také Argosu. Mezi významné generály patřily i jeho synové Ilias a Ioannis.

Roku 1830 po osvobození Řecka se vlády ujal hrabě Joannis Kapodistrias a Petros se stal členem řeckého parlamentu ale s Kapodistriovou politikou nesouhlasil. Proto jeho bratr Tzannis Mauromichalis vyprovokoval v Mani protivládní povstání které bylo potlačené a Petros a Tzannis byli zatčeni. Později se stal viceprezidentem parlamentu. Zemřel 17. ledna 1848 v Aténách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Petros Mauromichalis na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]