Petronila Akvitánská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Petronila Akvitánská
hraběnka z Vermandois
Narození1124
Úmrtípo 24. říjnu 1153
Pohřbenaklášter Crépy
ManželRudolf I. z Vermandois
PotomciAlžběta z Vermandois
Eleonora z Vermandois
Rudolf II. z Vermandois
RodRamnulfidové
OtecVilém X. Akvitánský
MatkaEleonora ze Châtelleraultu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petronila Akvitánská (fr. Pétronille d’Aquitaine nebo Alix d’Aquitaine, 1124 – po 24. říjnu 1153)[1] byla hraběnka z Vermandois, dcera akvitánského vévody Viléma X., mladší sestra Eleonory Akvitánské.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po otcově smrti roku 1137[2] se Petronila dostala do opatrovnictví svého strýce Raimonda z Poitiers a téhož roku následovala sestru Eleonoru na pařížský dvůr. Podobně jako Eleonora byla Petronila proslulá svým půvabem a zamotala hlavu nejednomu muži. Osudové se stalo setkání s francouzským senešalem Rudolfem z Vermandois, který byl o dost starší, jednooký[3] a ještě v tu dobu ženatý.

Rudolf z Vermandois kvůli mladičké krásce svou ženu zapudil pro údajné blízké příbuzenství a místo ní si roku 1142 vzal Petronilu. Příbuznost s první ženou mu odsvědčili tři vysoce postavení biskupové.

Zvěst o křivé přísaze se rozšířila po celém kraji a přičiněním Thibauda ze Champagne se dostala až k papežskému dvoru. Raoulem zapuzená manželka byla jeho neteří a on tu pohanu nemohl snést...
— Herman z Tournai[4]

Zapuzená žena byla sestrou,[5] ne neteří hraběte ze Champagne a na její stranu se postavil i Bernard z Clairvaux. Papežský legát na koncilu v Lagny prohlásil senešalovo první manželství za stále platné a nad novomanžely vyhlásil interdikt.[6] Tři křivopřísežní biskupové byli suspendováni[7] a roku 1148 v Remeši došlo ke konsistoři, které se zúčastnila i zapuzená choť s příbuzenstvem.

Stěžuješ si, že se ti nedostalo sluchu, že ti bylo způsobeno násilí, protivná strana tě poškodila, navracím tě do míst spravedlnosti, abyste mohli ty a tvoji lidé, stejně jako i hrabě, vypovědět, co budete chtít...
— Římský biskup[8]

Eleonora z Blois však pravila, že zpět muže, jehož duše jí byla uloupena, nechce.[9] Po svědectví Raulovy strany bylo manželství rozvedeno a pak vyšlo najevo, že Rudolf vyjádření Eleonory již „zaplatil“ vrácením jejího věna,[9] což pobouřilo všechny přítomné.

Z jeho lože nevzejde nic dobrého
— Bernard z Clairvaux[9]

Proroctví se vyplnilo, Petronila časně zemřela, syn se nakazil malomocenstvím, dcery byly výhodně provdána, ale zemřely bezdětné. Rudolf se roku 1152[10] znovu oženil a krátce po svatbě onemocněl. Lékař senešalovi zakázal milostné obcování, vášnivý muž jej však neposlechl a za tři dny zemřel.[9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Alix (Petronilla) von Poitou, Gräfin von Vermandois-Valois [online]. Karl-Heinz Schreiber, mittelalter-genealogie.de, 2002 [cit. 2009-08-19]. Dostupné online. (německy) 
  2. Herzogs Wilhelm X. von Aquitanien [online]. Karl-Heinz Schreiber, mittelalter-genealogie.de, 2002 [cit. 2009-08-19]. Dostupné online. (německy) 
  3. Kolektiv. Francouzští králové. Praha: Argo, 2003. ISBN 80-7203-465-0. S. 128. [dále jen Francouzští králové]. 
  4. DUBY, Georges. Rytíř, žena a kněz. České Budějovice: Garamont, 2003. ISBN 80-86379-44-2. S. 162. [dále jen Duby]. 
  5. www.mittelalter-genealogie.de
  6. Francouzští králové, str. 135
  7. Duby, str. 163
  8. Duby, str. 164-165
  9. a b c d Duby, str. 165
  10. RAOUL [I] "le Vaillant" de Vermandois [online]. FMG and Charles Cawley [cit. 2009-08-29]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]