Petrkov (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petrkov
Zámek Petrkov
Zámek Petrkov
Základní informace
Výstavba před r. 1630 (tvrz)
Přestavba 1630, 1750 (zámek)
Stavebník neznámý
Další majitelé Trčkové z Lípy, Hohenzollernové ze Štok, Dlouhoveští z Dlouhé Vsi, Langendorfové, Reynekové
Současný majitel Reynekové
Poloha
Adresa Petrkov 13, Lípa, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Petrkov (zámek)
Petrkov (zámek)
Petrkov (zámek), Česko
Další informace
Rejstříkové číslo památky 103796 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Petrkov stojí ve vsi Petrkov, části obce Lípa, v okrese Havlíčkův Brod. Od roku 2009 je chráněn jako kulturní památka České republiky[1]. Od jara 2020 je zámek na prodej.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zámek nechal na místě dvora, jehož součástí byla snad i tvrz, postavit v roce 1750 Severin z Langendorfu. Při jeho výstavbě bylo použito zdivo ze staveb dvora. Dále ho vlastnili Trčkové z Lípy, rod Hohenzollern-Sigmaringen nebo Dlouhoveští z Dlouhé Vsi. Pozdější majitelé již byli statkáři. V roce 1866 zámeček koupil Josef Regnek (tehdejší zápis jména), dědeček básníka a grafika Bohuslava Reynka.[3]

Ten od roku 1926 na zámku střídavě pobýval i se svojí manželkou Suzanne Renaud. Až do roku 1936 zde bývali hlavně v létě, zimu trávili v Grenoblu. V tom roce se totiž musel Bohuslav po smrti svého otce jako dědic ujmout vedení statku Petrkov, kde pak zůstal až do smrti. Bohuslav i jeho manželka jsou pohřbeni na hřbitově ve Svatém Kříži. Poté zámek vlastnili jejich synové – fotograf Daniel a překladatel Jiří Reynek. V roce 2014 oba krátce po sobě zemřeli a zámek tak přešel na jejich potomky. Ti se jej v roce 2020 rozhodli prodat.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Areál se skládá z vlastního zámku a přilehlým hospodářským dvorem se zahradou. Jedná se o jednopatrovou budovu o půdorysu obdélníka s věžičkou na východní straně. Uvnitř je budova rozdělena zaklenutým schodištěm na obytnou a hospodářskou část. V interiérech se dochovala řada původních prvků, včetně např. kachlových kamen, výmalby či dřevěných podlah.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Do Petrkova vede silnička, která ves spojuje s Lípou a Svatým Křížem. K zámku vede odbočka NS Bohuslava Reynka, jejíž část kopíruje zeleně značenou turistickou trasu ze Svatého Kříže na Havlíčkův Brod, která vede okrajem Petrkova.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-04-24]. Identifikátor záznamu 917730932 : Zámek – zámeček. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b ČTK. Zámeček v Petrkově, kde žil grafik Bohuslav Reynek, je na prodej. Archiweb.cz [online]. 2020-4-23. Dostupné online. 
  3. REYNEK, Daniel; REYNEK, Jiří; PALÁN, Aleš. kdo chodí tmami. Havlíčkův Brod: Nakladatelství Petrkov, 2012. ISBN 978-80-87595-13-8. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]