Petrimex

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Petrimex
Základní údaje
Právní formapodnik zahraničního obchodu
Datum založení1980
PředchůdciChemapol Bratislava, a.s.
SídloBratislava, Československo
Adresa sídlaBratislava, Slovensko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petrimex byl v době komunistického režimuČeskoslovensku podnikem zahraničního obchodu (PZO)[1] se sídlem v Bratislavě. Vznikl 1. ledna 1980 z podniku zahraničního obchodu Chemapol Bratislava, a.s. na základě usnesení valného hromady akcionářů a.s. Chemapol Bratislava a se souhlasem federálního ministerstva zahraničního obchodu podle paragrafu 4. odst. 3. zákona č. 243/1979 Sb., o akciových společnostech.[2]

Petrimex nakupoval v zahraničí pro celý stát agrochemické, chemické a některé ropné komodity, které Československo nemohlo získat ze svých vlastních zdrojů, ale nutně je potřebovalo pro své hospodářství.

V polovině 90. let 20. století, tedy po skončení monopolu organizací typu PZO v zahraničním obchodu, se Petrimex transformoval na akciovou společnost, jejímiž hlavními akcionáři byly slovenské podniky Duslo Šala, Slovnaft, Matador Púchov, Chemosvit Svit a české Secheza Lovosice (Severočeské chemické závody), Spolana Neratovice či Chemické závody Litvínov.

V době komunistické vlády měl Petrimex mnoho zahraničních dceřiných společností, tzv. afilací (např. v Západním Německu, ve Švýcarsku, v Nizozemsku a Austrálii), dále obchodně-technické kanceláře v Pekingu, Moskvě, Kyjevě či Varšavě a zastoupení na dalších významných trzích s obchodovanými komoditami (v severní Africe, Skandinávii, na Blízkém i Dálném Východě, v jihovýchodní Asii). Zaměstnanci Petrimexu měli v době komunistického režimu nadprůměrně vysoké mzdy a mohli cestovat po světě. Ke krytí svých osobních výdajů např. na stravování měli nárok na tzv. diety v konvertibilních měnách.

V Petrimexu působil jako obchodní zástupce v letech 1978–1995 Andrej Babiš.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KLÍMOVÁ, Jana. Socialistické podniky byly líhní miliardářů. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2009-11-02 [cit. 2017-07-11]. Dostupné online. 
  2. BENEŠ, Ervín. Změna názvu Chemapol a.s. Bratislava. Hospodářské právo. 1980-05-01, roč. 14, čís. 5, s. 330. 
  3. VÁLKO, Dušan. Počestný Andrej Babiš : případ I.. Zvolen: FOTO Badinka, 2002. 125 s. Dostupné online. ISBN 80-968830-0-3. S. 51.