Petr Voženílek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petr Voženílek
Petr Voženílek.jpg
Narození 3. května 1943
Louny
Úmrtí 24. února 2003 (ve věku 59 let)
Chomutov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petr Voženílek (3. května 1943 Louny24. února 2003 Chomutov) byl český herpetolog a terarista, autor řady odborných a naučných článků a knih z oblasti teraristiky a herpetologie. Specializoval se zejména na jedovaté hady a evropské zmije.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

O hady (převážně jedovaté) se zajímal od dětství a jeho otec byl akvaristou. Vystudoval chemii v Ústí nad Labem, kde také po vojně začal pracovat ve Výzkumném ústavu anorganické chemie. Herpetologii a teraristice se začal intenzívně věnovat teprve po nástupu do zaměstnání. Mezi jeho zájmy nepatřili jen hadi a zoologie všeobecně, ale také chemie, potápění a divadlo. Byl skvělý vypravěč se smyslem pro humor, který zúročil v několika knížkách (např. „Můj život mezi hady a jinou havětí“).

Několik let spolupracoval s Fešáky, kde společně s Josefem Aloisem Náhlovským předváděl scénku s užovkou brazilskou, při tom absolvoval potápěčský kurs na Oravské přehradě, čehož pak využil při četných cestách za herpetofaunou a mořskými živočichy mnoha zemí. V roce 1975 nastoupil do ZOO v Ústí n. Labem, kde působil dlouhá léta. Spoluzakládal krajský zoologický klub při ústecké ZOO. Celý život publikoval v odborné literatuře jak tuzemské, tak i zahraniční, napsal několik knížek a na dalších se podílel. Mimo jiné byl i spoluzakladatelem sborníku odborných prací FAUNA BOHEMIAE SERPENTRIONALIS, zúčastňoval se ekologických konferencí Československé zoologické společnosti, i evropských a mezinárodních herpetologických kongresů. Navštívil ofidiologické laboratoře v brazilském Butantanu, kde měl možnost díky svým vědomostem a laskavosti tehdejšího ředitele Alphonsa Hogeho i krátce pracovat a získávat praxi pro své další studium (ofidiologický ústav v Butantanu je největší laboratoří na výzkum a výrobu hadích sér v Jižní Americe).

Vědecký zájem[editovat | editovat zdroj]

Ač během svého života choval mnoho druhů hadů, středem jeho zájmu byly hlavně evropské zmije, především zmije obecná. Právě té se věnoval v knize „Ty zmije“. Studiu zmijí a vědecké práci věnoval téměř veškerý volný čas. Po přestěhování do Chomutova začal pracovat v chomutovském zooparku, kde působil až do svého odchodu do invalidního důchodu. I poté však byl nesmírně aktivní a nadále s Podkrušnohorským zooparkem intenzivně spolupracoval. Důkazem je i nově vybudovaná expozice terárií, kterou ještě před svým odchodem pomohl řediteli zooparku P. Rabasovi slavnostně otevřít pro veřejnost. Navzdory podlomenému zdraví z víc jak padesáti uštknutí a dvěma mozkovým příhodám, byl Petr Voženílek i v starším věku nesmírně činorodý, plný elánu a životního optimismu. Zemřel ve věku nedožitých šedesáti let v důsledku svého 54. hadího uštknutí.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Krom řady odborných i populárně naučných článků o hadech (Živa, Akvárium-terárium, Fauna Bohemiae Septentrionalis) napsal i řadu knih:

  • Můj život s hady a jinou havětí, 1994
  • Krokodýli, přežívající současníci dinosaurů (s Jaroslavem Zelinkou, 1997)
  • Ty zmije, 2001

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Tento článek obsahuje text (GFDL licence) ze stránek Richarda Horčice o hadech.