Petr Velkoborský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
RNDr. Petr Velkoborský, CSc.
Velkoborsky.jpg
Narození21. června 1938 (84 let)
Praha
Alma materUniverzita Karlova
Povolánípedagog, fotograf, učitel a fyzik
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petr Velkoborský (* 21. června 1938 Praha) je český fotograf a vysokoškolský pedagog. Přednáší na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, Institutu fotografických studií Photogenia v Brně, a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Patřil k prvním českým propagátorům vědecké exponometrické metody – tzv. zonálního systému.[zdroj?!]

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Absolvoval střední školu v Ústí nad Labem (1956), Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze (1961, RNDr. a CSc.) a Institut výtvarné fotografie Svazu českých fotografů (1988). V letech 19631988 byl zaměstnán jako vědecký pracovník v Geofyzikálním ústavu ČSAV v Praze, mezi roky 19881999 byl pedagogem Střední průmyslové škole grafické, od roku 1990 vyučuje technické předměty Institutu tvůrčí fotografie. Od roku 2000 spolupracuje s ateliérem fotografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

V 80. letech 20. století vytvářel fotografie ve stylu humanistického dokumentu (Základní škola pro nevidomé, Soubor o práci venkovského faráře). Později se orientoval na výrazně subjektivnější formu obrazového sdělení. V 90. letech se odvrátil od dokumentu směrem k symbolicky pojímaným zátiším, v poslední době se však vrátil k výrazně subjektivnímu pojetí dokumentárních snímků, invenčně využívajících neostrost. Věnuje se rovněž divadelní fotografii. S agenturou Leo Burnett spolupracoval na sociologicky orientovaných projektech Zpráva o stavu českého člověka (1997) a Češi na prahu nového tisíciletí (2000).

Kromě praktické fotografie se intenzivně zabývá technikou klasické fotografie – exponometrií, senzitometrií, speciálními fotografickými technikami a zonálním systémem. Na tato témata publikoval několik odborných i populárních knih.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]