Petr Urbánek (básník)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Petr Urbánek
Narození5. srpna 1941
Brno
Úmrtí23. listopadu 2001 (ve věku 60 let)
Povoláníbásník, publicista a novinář
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petr Urbánek (5. srpna 1941 Brno23. listopadu 2001 Řehořov) byl český básník a publicista.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 5. srpna 1941 v Brně. Jeho otcem byl novinář Valtr Urbánek. Jeho životní družkou se posléze stala akademická malířka Emilie Hostašová, která mj. ilustrovala a graficky upravovala jeho knižně vydané básnické sbírky. Petr Urbánek má syna Michala.

Poezii se začal věnovat v sedmdesátých letech, kdy vyměnil místo redaktora nejprve za volant dodávky Restaurací a jídelen Pardubice, aby se po dvou letech vrátil do Brna, kde pracoval v Elektrotechnických závodech Julia Fučíka jako dělník. Poté krátký čas pracoval v Podniku bytového hospodářství, odkud odešel do invalidního důchodu. V období normalizace vydal patnáct ineditních básnických sbírek. Doby invalidity využil k tomu, aby se čtyři roky formou mimořádného studia seznamoval s vědou o výtvarném umění na Masarykově univerzitě v Brně.

Po Listopadu 1989 se stal sekretářem Občanského fóra jihomoravských novinářů, místopředsedou Syndikátu novinářů Brno a nakonec zástupcem syndika Syndikátu novinářů ČR. Po třech letech funkcionaření se vrátil k žurnalistice. Pracoval jako jihomoravský zpravodaj v ostravském deníku Dar a po jeho zániku v Moravském deníku Rovnost.[1]

Členem Obce spisovatelů byl od roku 1990. Působil v radě Obce moravskoslezských spisovatelů. V letech 1992–2001 byl členem poroty mezinárodní soutěže Evropský fejeton, pořádané Obcí moravskoslezských spisovatelů ve spolupráci s Magistrátem města Brna.

V posledních letech svého života působil jako předseda brněnského střediska Obce moravskoslezských spisovatelů, tiskový mluvčí ZOO Brno a šéfredaktor čtvrtletníku ZOO report. Tragicky zahynul při autonehodě u Řehořova 23. listopadu 2001.[2]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Básnické sbírky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Grafomanovo tápání. Brno: Trojan, 1997. ISBN 80-85249-21-9. Kapitola Slovo o autorovi, s. 66–67. 
  2. (miš). Petr Urbánek tragicky zahynul. Rovnost. 24. 11. 2001, s. 31. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Petr Urbánek - stránky věnované životu a dílu
  • KAPRÁL, Zeno. O odzbrojenosti. In Grafomanovo tápání. Brno : Trojan, 1997, s. 65.
  • MERVART, Jan. Skutečnosti snů. In Opti-mystické sny. Brno : Trojan, 1997, s 68–70.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]