Petr Rada (textař)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox Hudební umělec


Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Petr Rada (* 7. duben 1932 Praha - 25. duben 2007 Praha) byl český písňový textař a básník.

V druhé polovině 20. století psal texty písní pro Hanu Hegerovou, Karla Gotta, Waldemara Matušku, Václava Neckáře, Evu Pilarovou, Hanu Zagorovou. Pro Martu Kubišovou vytvořil text známé písně Modlitba pro Martu, skladba, která se v jejím podání stala v roce 1968 výrazem národního odporu proti sovětské okupaci.[1] Roku 1968 získala jeho píseň Cesta ocenění na festivalu Bratislavská lyra.

Se skladatelem Petrem Hapkou, s nímž svého času tvořil nerozlučnou autorskou dvojici, vytvořil pro Hanu Hegerovou Kázání v kapli Betlémské nebo Obraz Doriana Graye.

Roku 1977 Rada po nátlaku StB, která po něm požadovala spolupráci, emigroval do Austrálie; tam vydával krajanské noviny Hlasy Čechů a Slováků. Počátkem 90. let se vrátil do Prahy. Jeho další tvorba je spojena se skupinou Rangers či Miroslavem Donutilem.

Reference

  1. ŠTENCLOVÁ, Berta. Praha.eu - Modlitba pro Martu [online]. Praha.eu [cit. 2009-11-22]. Dostupné online. 

Literatura

Arnošt Tabášek: Cesta k modlitbě aneb textař Petr Rada vypráví, vydalo nakladatelství Pragoline v roce 2004, ISBN 80-86546-25-X

Externí odkazy

Šablona:Pahýl - biografie