Petr Pokorný (skladatel)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Petr Jaro Pokorný
Základní informace
Narození 16.11.1932
Úmrtí 4.2.2008
Žánry vážná hudba
Povolání pedagog
Nástroje skladatel, klavírista
Významný nástroj
klavír
Některá data mohou pocházet z datové položky.

RNDr. Petr Pokorný (16. listopadu 1932 - 4. února 2008 v Praze) byl český klavírista, hudební skladatel, pedagog, publicista, biolog, autor několika učebnic biologie. Jeho matkou byla malířka Ludmila Pokorná.

Po maturitě na gymnáziu studoval hru na klavír na konzervatoři u známého českého hudebníka Václava Holzknechta. Další studium hry absolvoval soukromě u legendární české klavíristky Ilony Śtěpánové-Kurzové. Ve studiu hudby na vysoké škole nepokračoval z politických důvodů a proto se věnoval studiu přírodních věd. Kromě studia hry na klavír studoval soukromě i komponování u různých renomovaných hudebních pedagogů.

Z důvodů politické perzekuce v době normalizace se jeho skladby v bývalém Československu nesměly hrát a byly uváděny pouze v zahraničí, poprvé zde svobodně zazněly až v roce 1989, v jeho 57 letech. Počátky jeho skladatelské činnosti spadají někam do konce 50. let 20. století a jsou výrazně poznamenány tehdy módní vlnou dodekafonie, v 60. letech spolupracoval se komorním ansámblem Musica viva pragensis, který pravidelně hrával jeho skladby. Při pozdější tvorbě formu dodekafonie opustil.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]