Petr Pálka (sbormistr)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Petr Pálka
Narození4. srpna 1971
Náchod
Úmrtí4. dubna 2006 (ve věku 34 let)
Athény
Alma materKonzervatoř Pardubice
Povolánísbormistr a učitel
Manžel(ka)Silvie Langrová
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petr Pálka (4. srpna 1971 Náchod4. dubna 2006 Athény) byl český sbormistr a pedagog. Jako tenorista a hráč na lesní roh působil ve vokálně-instrumentálním souboru ReBelcanto, se svou manželkou Silvií Pálkovou založil v České Třebové dětský sbor Kajetánek. Od roku 1997 až do své smrti stál v čele libereckého Severáčku, se kterým zaznamenal výrazné úspěchy, jako sbormistr působil i v libereckém smíšeném sboru Ještěd.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Petr Pálka se narodil 4. srpna 1971 Petru Pálkovi a Blance, rozené Vítkové. V rodině amatérských zpěváků a ochotnických herců získával od dětství lásku k hudbě i k jevištnímu umění. Dětství prožil v Jaroměři, kde v hudební škole začal hrál na lesní roh. S tímto nástrojem poté úspěšně složil zkoušky na Konzervatoř Pardubice, kam nastoupil do třídy Otakara Tvrdého. Osudové bylo setkání s profesory pardubické konzervatoře - hudebním skladatelem Miroslavem Raichlem a jeho manželkou Svatavou Šubrtovou, která vyučovala operní zpěv. Pod jejím vedením začal Petr kultivovat svůj lyrický tenor a záhy si operní zpěv přibral jako další obor. Současně se v roce 1988 stal jedním ze zakládajících členů vokálně-instrumentálního souboru pardubické konzervatoře s názvem Konzervička, později ReBelcanto, jehož uměleckým vedoucím a kmenovým autorem byl Miroslav Raichl. S tímto ansámblem, který si nejen u nás, ale i v zahraničí vydobyl značné úspěchy, získal mj. i absolutní vítězství v mezinárodní soutěži v italském Riva del Garda. Na konzervatoři v Pardubicích studoval Petr Pálka také sbormistrovství ve třídě Vlastislava Nováka. Během studií vyučoval hře na lesní roh a sólovému zpěvu na ZUŠ v Jaroměři a v České Třebové.

V roce 1994 založil s manželkou Silvií Pálkovou v České Třebové dětský sbor Kajetánek. Na základě své činnosti získali manželé nabídku vést liberecký dětský sbor Severáček, kterou přijali. V České Třebové také Petr Pálka v roce 1994 obnovil tradici smíšeného sboru Bendl, do kterého společně se sbormistrem Josefem Menšíkem přivedli desítky zpěváků a položili základ další úspěšné existence tohoto tělesa.

Od roku 1997 působil Petr Pálka v Liberci, se Severáčkem účinkoval na desítkách koncertů po celé České republice i v zahraničí (Evropa, Kanada, Japonsko) a navázal na předchozí mimořádné úspěchy sboru četnými prvenstvími z mezinárodních sborových soutěží. Společně se Silvií Pálkovou natočili se Severáčkem tři samostatná CD, účastnili se předních hudebních festivalů, např. Pražského jara, spolupracovali s Divadlem F. X. Šaldy v Liberci. Petr Pálka současně působil jako sbormistr smíšeného sboru Ještěd. Od svého nástupu v roce 1999 se mu podařilo významně rozšířit členskou základnu a navázat na umělecké úspěchy ze zlaté éry tohoto sboru s více než stoletou tradicí. S Ještědem uvedl velká oratorní díla, např. Stabat mater A. Dvořáka, obnovil spolupráci sboru s Divadlem F. X. Šaldy v Liberci a zaznamenal také úspěchy na soutěžních pódiích (např. 2× vítězství v Praze). Se Silvií Pálkovou založil v Liberci sborový festival Malí zpěváčci, působil jako lektor seminářů a zasedal v porotách našich i mezinárodních sborových soutěží (Praha, Liberec, Cantonigros). V roce 2003 získal od Unie českých pěveckých sborů cenu sbormistr – junior, v roce 2006 získal in memoriam Poctu hejtmana Libereckého kraje.

Petr Pálka zemřel náhle 4. dubna 2006 ve věku 34 let v řeckých Athénách po koncertu Severáčku v Megaro Moussikis. Příčinou smrti bylo prasklé mozkové aneurysma s následným masivním krvácením do mozku.

Úspěchy se Severáčkem[editovat | editovat zdroj]

Ocenění v mezinárodních soutěžích 1998–2005[editovat | editovat zdroj]

2005 Halle (Německo) Cena G. Erdmanna
2004 Rhodos (Řecko) 2x 1. cena, Zlatý diplom
2003 Cantonigros (Španělsko) 1. cena
2000 Jersey (Velká Británie) 1. cena, absolutní vítěz
1999 Llangollen (Velká Británie) 2. cena
1998 Halle (Německo) Cena G. Erdmanna

Další úspěchy[editovat | editovat zdroj]

  • stovky koncertů Severáčku v České republice i v zahraničí (Evropa, Kanada, Japonsko)
  • mimořádné koncerty v rámci reprezentace České republiky na světové výstavě EXPO 2005 v Aiči v Japonsku, v řeckém Megaro Moussikis pro nadaci Elpida ad.
  • pravidelná spolupráce s Divadlem F. X. Šaldy v Liberci
  • účast na předních hudebních festivalech, mj. Pražském jaru
  • vydané hudební nosiče: CD Severáček 1958–1998, Vánoce se Severáčkem, Úsměvy Severáčku, Milan Uherek dětem

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]