Petr Lála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petr Lála
Petr Lála IAU2006GA.jpg
Narození 12. října 1942 (77 let)
Praha
Alma mater Univerzita Karlova
Zaměstnavatel Úřad OSN pro vesmírné záležitosti
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petr Lála (* 12. října 1942) je český astronom, jehož specializací je pozorování a dynamika umělých družic Země. Přes dvě desetiletí vykonával funkci vedoucího výzkumné a servisní sekce Úřadu OSN pro vesmírné záležitosti ve Vídni.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Astronomii začal studovat na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 1959, ale zájem o ni projevoval již velmi brzy, když se ve svých 11 letech stal členem České astronomické společnosti.[1]

Po studiích nastoupil do Astronomického ústavu Československé akademie věd na hvězdárně v Ondřejově, kde se právě vytvářela skupina pro pozorování a dynamiku umělých družic Země.[2] Jeho nejvýznamnější práce se týkají odvození vlivu zemského albeda na pohyb umělých družic.

V české i světové vědecké komunitě je znám svými organizačními schopnostmi, což mu umožnilo stát se v roce 1989 zástupcem vedoucího Úřadu OSN pro vesmírné záležitosti v New Yorku.[2] Po přestěhování tohoto úřadu do Vídně se stal vedoucím jeho výzkumné a servisní sekce.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Kromě vědeckých prací vydává každoroční přehledy úspěchů v kosmonautice, které jsou stále spolehlivým zdrojem informací o celosvětových pokrocích v tomto oboru.[1] V letech 1968–1990 byl členům redakční rady věstníku České astronomické společnosti Kosmické rozhledy a po dlouhá desetiletí byl funkcionářem kosmonautické sekce této organizace.[2]

Spolu s Antonínem Vítkem napsal v roce 1982 Malou encyklopedii kosmonautiky.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • V roce 1992 byl zvolen čestným členem České astronomické společnosti.[2]
  • Na jeho počest je pojmenována planetka (26973) Lála, kterou objevili Petr Pravec a Marek Wolf 29. září 1997 na hvězdárně v Ondřejově.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BARTOŠ, Petr. Lála Petr [online]. Hvězdárna Františka Pešty, 2017 [cit. 2018-10-17]. (Astronomové v Čechách). Dostupné online. 
  2. a b c d GRYGAR, Jiří. RNDr. Petr Lála, CSc. [online]. Česká astronomická společnost [cit. 2018-10-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Petr Lála ve Wikimedia Commons