Petr Hořejš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petr Hořejš
Petr Hořejš v roce 2006
Petr Hořejš v roce 2006
Narození 7. září 1938 (82 let),
Bratislava,
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Pseudonym Petr Hora, Péťa Vařič a Péťa Rodič
Alma mater Univerzita Karlova
Významná díla Toulky českou minulostí
Děti 6
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petr Hořejš (* 7. září 1938, Bratislava) je český publicista, scenárista, spisovatel, mj. autor zatím čtrnácti dílů historického cyklu (od roku 1979) Toulky českou minulostí.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval FF UK v Praze, katedru novinářství, absolvoval v roce 1961 v ročníku s Vladimírem Jiránkem, Přemkem Podlahou a Jiřím Hanákem. Do roku 1970 se živil jako redaktor a nakladatelský pracovník. Poté, co upadl v nemilost tehdejší politické vládě, psal pod pseudonymy (Petr Hora, Péťa Vařič a Péťa Rodič) novinářské sloupky a zároveň pracoval jako čerpač a měřič vodních zdrojů. V letech 19901991 byl ředitelem nakladatelství Albatros, 1991–1994 redaktorem Mladého světa, nyní má svobodné povolání. V sedmdesátých a osmdesátých letech spolupracoval s Prázdninovou školou Lipnice. Je autorem metodické příručky „Prázdniny se šlehačkou“ (Mladá fronta, Praha 1984). Do svého volného času stále zařazuje kontakty s Prázdninovou školou Lipnice a je zakládajícím členem Lipnického stipendijního fondu. Je též spoluzakladatelem nadace Pangea.

Ze tří partnerských vztahů má čtyři dcery a dva syny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Tvůrci Toulek českou minulostí - Toulky českou minulostí (Český rozhlas) [online]. Český rozhlas [cit. 2011-10-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]