Petr Fiala (skladatel)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Petr Fiala
Narození 25. března 1943
Pelhřimov, Čechy
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Povolání hudební skladatel a dirigent
Příbuzní František Fiala (skladatel)
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Petr Fiala (* 25. března 1943 v Pelhřimově) je český hudební skladatel, sbormistr a hudebník.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Petr Fiala pochází ze třinácti dětí. Absolvoval v roce 1960 Gymnázium v Jihlavě, v letech 19601966 studoval na Konzervatoři v Brně obor klavír, skladba a dirigování a v letech 19661971 na Janáčkově akademii múzických umění komponování ve třídě Jana Kapra.

Jeho nejmladší bratr je hudební skladatel František Fiala

Pracovní vytížení[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1971 působí na Konzervatoři Brno jako profesor hudební teorie, skladby a dirigování. Průběžně se věnuje skladatelské činnosti. Souběžně s tím také v letech 19761986 působil jako dirigent slovenského pěveckého sboru Kysuca, v letech 19791990 pak jako dirigent brněnského mužského sboru Foerster. V roce 1990 založil profesionální Český filharmonický sbor Brno, kde působí jako hudební ředitel a sbormistr.

Český filharmonický sbor Brno spolupracuje s nejlepšími evropskými orchestry, například Londýnskou filharmonií a Vídeňskou filharmonií. Jako dirigent absolvuje každoročně více než 100 koncertů jak doma doma tak i v zahraničí. Jedná se o mnoho zahraničních turné po celé Evropě a Americe. Pracuje jako dramaturg Velikonočního hudebního festivalu v Brně. Působí jako lektor dirigentských kurzů, je členem mezinárodních porot, je zván jako hostující dirigent k českým i zahraničním orchestrům a sborům při provádění vokálně-instrumentálních skladeb.

Pravidelně spolupracuje se soubory Čeští komorní sólisté, Puella trio a významnými interprety jako Simona Houda Šaturová.


Skladatelské dílo[editovat | editovat zdroj]

Petr Fiala je autorem přibližně 180 skladeb. Z jeho díla se jedná například o řadu vokálních a instrumentálních cyklů pro děti a mládež, množství skladeb sólových pro klavír, akordeon, kytaru, housle, violoncello, trubku, trombon atd., pět smyčcových kvartetů, řadu skladeb komorních, koncerty pro varhany, klavír, akordeon, violu a orchestr, tři symfonie, množství sborových cyklů, písňové cykly, oratoria a kantáty a dvě díla hudebně dramatická. Balet Hořící kámen a celovečerní opera na motivy divadelní hry Františka Hrubína Kráska a zvíře.

Nahrál přibližně padesát CD pro české i zahraniční vydavatele.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Petr Fiala obdržel ocenění kardinála Miloslava Vlka za duchovní koncerty, v roce 1996 - řád Cyrila a Metoděje II.stupně Pocta Českým světcům, prestižní ocenění Paříž aj. Jako skladatel i jako dirigent je laureátem řady národních i mezinárodních soutěží, s pěveckými sbory Kysuca a Foerster obdržel řadu cen na mezinárodních sborových soutěžích. Je členem Asociace ředitelů českých profesionálních orchestrů a sborů.

Pod vedením svého uměleckého vedoucího Petra Fialy zatím jako jediný soubor z České republiky získal Český filharmonický sbor Brno nejprestižnější evropskou hudební cenu v oblasti klasické hudby „ECHO KLASSIK 2007“ a to hned ve dvou kategoriích. Zazářil v široké mezinárodní konkurenci a ze 3000 přihlášených nahrávek byl vyhlášen „Vokálním souborem roku 2007“ za nahrávku Duchovních motet Antona Brucknera, a získal cenu „Nejlepší nahrávka roku 2007“ společně s Beethoven Orchestr Bonn za natočení obrovského oratoria Ferenze Liszta: Christus.

Ceny ECHO KLASSIK uděluje již od roku 1992 kulturní institut německého gramofonového průmyslu Deutsche Phono-Akademie, jehož porota se skládá z význačných osobností, působících v oblasti kultury a médií, hudební redakce ZDF a členů Phono-Akademie. V roce 2007 byly udělovány ceny v 21 kategoriích, ve kterých se mimo jiné objevila jména jako Mariss Jansons, Anna Netrebko nebo Berlínská filharmonie.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]