Petr Bystroň (politik)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petr Bystroň
Petr Bystroň (14. února 2020)
Petr Bystroň (14. února 2020)
Stranická příslušnost
Členství Alternativa pro Německo (od 2013)
Svobodná demokratická strana (2006–2013)

Narození 30. listopadu 1972 (48 let)
Olomouc
Alma mater Hochschule für Politik München
Profese politik
Webová stránka www.petrbystron.de
Commons Kategorie Petr Bystroň (politik)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petr Bystroň (* 1972[1] Olomouc) je německý politik českého původu, od října 2015 bavorský zemský předseda strany Alternativa pro Německo.[2] Dne 24. října 2017 byl zvolen poslancem Německého spolkového sněmu za AfD.

Původ a rodina[editovat | editovat zdroj]

S rodiči emigroval do Německa v roce 1987 ve svých šestnácti letech.[2] Celá rodina dostala v Německu politický azyl.

Narodil se v Olomouci, vyrůstal v Českém Těšíně. Je ženatý a má dvě děti.[3][4]

Studium a povolání[editovat | editovat zdroj]

Bystroň studoval na Vysoké škole politické v Mnichově ekonomii a mezinárodní vztahy.[5] Po skončení studia byl zvolen předsedou podpůrného spolku pro tuto vysokou školu. Poté, co vzhledem k jeho angažmá v AfD došlo k protestům proti jeho předsednictví, se Bystroň této funkce vzdal.[6]

Po studiu založil mezinárodně činnou agenturu pro navazování obchodních styků; po nějaké době agenturu prodal. V současnosti je profesně činný jako poradce obchodních společností. Vytváří pro ně koncepty pro hospodářské styky a strategické postupy na trzích.[7] Podle obchodního rejstříku má původní Bystroňova společnost s ručením omezeným nyní název Lendvay GmbH a zabývá se výrobou, opravami a prodejem kožených bot.

Politické působení v Německu[editovat | editovat zdroj]

Předseda bavorské AfD a poslanec Spolkového sněmu[editovat | editovat zdroj]

Dle vlastních slov je členem strany Alternativa pro Německo od jejího počátku a do čela bavorské části se dostal díky tomu, že se vymezil proti odcházejícímu zakladateli Berndovi Luckemu.[8]

Bystroň kandidoval ve volbách do německého Spolkového sněmu dne 24. září 2017. Na listině kandidátů AfD za Bavorsko byl na čtvrtém místě. Protože bavorská AfD získala 12,5 % platných "druhých" hlasů (Zweitstimme) jako třetí nejsilnější uskupení těsně za SPD a dostala tak 14 mandátů, byl Bystroň zvolen poslancem Bundestagu.

Po zvolení poslancem oznámil v říjnu 2017, že v listopadu 2017 již nebude obhajovat post předsedy bavorské AfD.[9]

Sledování Bavorským úřadem pro ochranu ústavy[editovat | editovat zdroj]

Od března 2017 byl Bystroň sledován Bavorským úřadem pro ochranu ústavy, neboť je na něj „podezření ze snahy o protiústavní činnost“. Podle bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna vykazoval Bystroň „vyslovenou blízkost k pravicově extrémnímu Hnutí za identitu“ (Identitäre Bewegung). Bystroň totiž publikoval článek, ve kterém napsal, že „AfD musí být ochranným štítem pro tuto organizaci“.[10][11] Bystroň proti svému sledování podal žalobu u správního soudu, která však byla zamítnuta.[12] Administrativě Svobodného státu Bavorsko však bylo nařízeno, aby o sledování Bystroně neinformovala veřejnost, zprávy o tom přesto pronikly jak do rozhlasu, tak do tisku. Po jisté době od zvolení Bystroně do Spolkového sněmu bylo jeho sledování Bavorským úřadem pro ochranu ústavy zrušeno, protože nebylo přípustné vzhledem k jeho statusu jako poslanec.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Petr Bystron na německé Wikipedii.

 1. - Bundestagswahl in Bayern am 22. September 2013 - [online]. [cit. 2016-02-16]. Dostupné online. 
 2. a b BAROCHOVÁ, Anna. Bavorské euroskeptiky povede Čech, imigranty v Německu nechce. iDNES.cz [online]. 2015-10-2 [cit. 2016-2-16]. Dostupné online. 
 3. https://echoprime.cz/a/STUTL/zacina-konzervativni-revoluce
 4. Petr Bystron: Meine Schwerpunkte. http://www.petrbystron.de/meine-schwerpunkte/ Archivováno 5. 3. 2017 na Wayback Machine (německy).
 5. Peter Bystron: Landeschef der Bayern-AfD ist anerkannter Asylbewerber. Focus online, http://www.focus.de/politik/deutschland/peter-bystron-bayerischer-landesvorsitzende-der-afd-ist-anerkannter-asylbewerber_id_5304536.html, staženo 29. května 2016 (německy).
 6. AfD-Chef legt Amt nieder, https://www.merkur.de//politik/petr-bystron-ruecktritt-6200780.html, 11. března 2016 (německy).
 7. Petr Bystron. Huffington Post, http://www.huffingtonpost.de/petr-bystron/ Archivováno 3. 7. 2017 na Wayback Machine, staženo 30. května 2016 (anglicky).
 8. PODANÝ, Petr. Rodilý Čech v čele německé strany: Pravdoláskaře šíleně štvu. Týden.cz [online]. [cit. 2016-2-16]. Dostupné online. 
 9. https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/454974-petr-bystron-konci-v-cele-bavorske-organizace-afd.html
 10. KIRSCHNER, Regina a LANG, Jürgen P.: Verfassungsschutz beobachtet Petr Bystron, Bayerischer Rundfunk, http://www.br.de/nachrichten/bayern-verfassungsschutz-bystron-100.html, staženo 19. dubna 2017 (německy).
 11. Verfassungsschutz beobachtet AfD-Landeschef. Der Spiegel online, http://www.spiegel.de/politik/deutschland/petr-bystron-bayerischer-verfassungsschutz-beobachtet-afd-landeschef-a-1143886.html, staženo 19. dubna 2017 (německy).
 12. MARSEN, Thies: Verfassungsschutz und AfD: Petr Bystron darf weiter beobachtet werden. Bayerischer Rundfunk, http://www.br.de/nachrichten/afd-bystron-verfassungsschutz-100.html, 28. července 2017 (německy).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]