Petr Berounský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Petr Berounský
Petr Berounsky portret.jpg
Narození 17. září 1956 (61 let)
Ústí nad Labem
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petr Berounský (* 17. září 1956, Ústí nad Labem) je český fotograf.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině výtvarníka a zdravotní sestry. Jedny z prvních fotografií, které pořídil, byly z okupace republiky v srpnu roku 1968. Vyučil se v oboru fotograf, po problémech s komunistickým režimem mu nebylo dovoleno studovat vytouženou grafickou školu a nastoupil vojenskou základní službu. Po ní pracoval jako laborant v Krajské laboratoři pro barevnou fotografii (1977), kde se používaly způsoby klasického ručního zpracování barevné fotografie. Po několika letech se stal vedoucím této laboratoře.

V roce 1983 dostal nabídku vybudovat v Ústí nad Labem studio reklamní a technické fotografie. V té době začal spolupracovat s celou řadou umělců jako byli například Michal Tučný, Jiří Korn, Lucie Bílá, Petr Kotvald, Richard Hess – studio UNO, Hanka Křížková a další. Pracoval na plakátech, gramofonových deskách, kalendářích a podobně. Začal fotografovat pro Činoherní studio Ústí nad Labem. V roce 1989 na konkurzu objevil Pavlínu Babůrkovou, se kterou navázal přátelství a spolupráci. Později se Pavlína Babůrková stala Miss ČSFR 1992.

Po pádu komunistického režimu s kolegou založili reklamní agenturu. V roce 1995 ze společnosti odešel a vrátil se k prezentaci pod svým jménem. V roce 1991 byl osloven tehdejším ředitelem Ústeckého divadla Petrem Jonášem, zda by nechtěl fotografovat balet a operu, čímž vznikla jeho velká láska k divadlu. V roce 2000 na to navázala nabídka pražského divadla Ta Fantastika na fotografování Černého divadla a následné všech muzikálů od EXCALUBru až do roku 2010, kdy divadlo pozastavilo všechny představení.

Při povodních v roce 2002 začal spontánně fotografovat již od prvních dnů. Vznikla ucelená kolekce fotografií, kterou pak vydal knižně. Publikace vyšla v limitované edici a veškerý výtěžek věnoval Činohernímu studiu v Ústí nad Labem.

V roce 1998 začal spolupracovat s modelkou Vlaďkou Erbovou.

Je jedním z mála českých profesionálních fotografů, kteří uceleně fotografují archeologii a navazuje tak svou prací např. na fotografy Wernera a Bedřicha Formanovi z 2. poloviny 20. století. Od roku 2005 fotografoval jako dvorní fotograf pro časopis Archeologie. Nafotografoval jedinečnou kolekci artefaktů a pokladů z doby bronzové ze severních a středních Čech a ucelenou kolekci archeologických nálezů z období zvoncovitých pohárů, zachytil unikátní loutku z hrobu šamana z Brna, Francouzské ulice starou 25 tisíc let nebo nejznámější a nejcennější českou národní kulturní movitou památku - Věstonickou venuši. Spolupracuje také s českými egyptology - stal se například součástí týmu projektu rekonstrukce podoby objeveného kněze faraonů z období Staré říše - Neferinpa a jeho ženy.

Petr Berounský má manželku Danu, která s ním spolupracuje na všech projektech v atelieru jako stylistka a vizážistka, má dvě dcery, Martinu a Kláru.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]