Petko Karavelov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petko Karavelov
Каравелов Петко.jpg
Stranická příslušnost
Členství Liberal Party (Radoslavists)
Democratic Party

Narození 24. březnajul. / 5. dubna 1843greg.
Koprivštica
Úmrtí 24. ledna 1903 (ve věku 59 let)
Sofie
Místo pohřbení Chrám svätých Sedmopočetníkov
Národnost Bulhaři
Choť Ekaterina Karavelova
Děti Lora Karavelova
Příbuzní Ljuben Karavelov (sourozenec)
Alma mater Imperátorská moskevská univerzita
Profese politik
Náboženství pravoslaví
Commons Petko Karavelov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petko Karavelov (bulharsky Петко Каравелов) (24. března 184324. ledna 1903) byl vůdčím bulharským liberálním politikem, jenž po čtyři období sloužil jako předseda vlády.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Koprivštici. Zpočátku byl známějším jeho starší bratr Ljuben, spisovatel a čelný představitel BRÚV. Petko studoval dějiny na Moskevské státní univerzitě a sloužil v ruské armádě během rusko-turecké války. V roce 1878 jej Rusové jmenovali do funkce zástupce guvernéra svištovské gubernie, v níž působil do té doby, než byl zvolen do nového Shromáždění za Liberální stranu.

Poprvé stál v čele vlády v letech 1880–1881 a poté opět v letech 1884–1886. Spolu se Stefanem Stambolovem a dalšími se po abdikaci Alexandra Battenberga v roce 1886 stal členem Regentské rady, zároveň v srpnu tohoto roku sloužil krátce potřetí jako předseda vlády. Období jeho vlády byla charakterizována úzkou vazbou na Rusko.

Jako pravověrný liberál se poté, co se strana rozštěpila, přidružil k Demokratické straně. Oddělil se od svého bývalého spojence Stambolova a v letech 1891–1894 byl vězněn (po obvinění z nabádání k vraždě ministra Christa Belčeva. K moci se vrátil krátce v roce 1901, kdy vedl první kabinet vlády demokratů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Petko Karavelov na anglické Wikipedii.