Petiveriaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPetiveriaceae
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvozdíkotvaré (Caryophyllales)
ČeleďPetiveriaceae
rody
Synonyma

Hilleriaceae
Rivinaceae
Seguieriaceae

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petiveriaceae je čeleď řádu hvozdíkotvarých (Caryophyllales), zahrnuje 13 druhů v 9 rodech. Její zástupci se vyskytují od jihu USA po Jižní Ameriku, dále na Antilách, v Austrálii, na Nových Hebridách a na Nové Kaledonii (rod Monococcus) [1]. Petiveria alliacea (pro zápach po česneku známá jako „garlic weed“) je pěstována pro své obsahové látky, má využití v tradiční medicíně a obřadech původních obyvatel Latinské Ameriky a Západní Indie [2].

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o byliny, případně dřeviny nebo liány. Květenství je hrozen nebo klas sestávající ze čtyřčetných květů (výjimku tvoří rod Seguieria, jejíž květy jsou pětičetné). Tyčinky 4, mohou být i vícečetné (tzv. polyandrie), uspořádané centrifugálně (zakládají se od středu květu). Blizna je řasnatá, gyneceum je tvořeno jedním plodolistem s jedním vajíčkem. Plodem je samara, tedy okřídlená nažka, nažka uzavřená v okvětí, nebo peckovice[1].

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Co se týče fylogenetické pozice, Petiveriaceae byly řazeny do líčidlovitých (Phytolaccaceae) jako podčeleď Rivinoideae, od vlastních líčidlovitých se však liší na embryologické úrovni a též rozdílnou stavbou pylu[3]. Poslední výzkumy navíc ukazují, že tato skupina je sesterská nocenkovitým (Nyctaginaceae), proto ji byl v rámci zachování monofylie udělen status samostatné čeledi [4].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b STEVENS, Peter S. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden, 2001, rev. 2017-04-08 [cit. 2017-08-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. ROJAS-SANDOVAL, Julissa; ACEVEDO-RODRÍGUEZ, Pedro. Petiveria alliacea in Invasive Species Compendium [online]. Wallingford, UK: CAB International, 2013-07-15 [cit. 2017-08-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Plant Systematics: A Phylogenetic Approach JUDD, Walter S.; CAMPBELL, Christopher S.; KELLOG, Ellizabeth A.; STEVENS, Peter S.; DONOGHUE, Michael J. Plant Systematics: A Phylogenetic Approach. 2. vyd. Sunderland, Massachusetts U.S.A.: Sinauer Associates, Inc., 2015. 576 s. Dostupné online. ISBN 9780878934034. Kapitola 9, s. 313. (anglicky) 
  4. ANGIOSPERM PHYLOGENY GROUP. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, roč. 161, čís. 2, s. 105–120. Dostupné online. DOI 10.1111/boj.12385. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]