Petit Luxembourg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Petit Luxembourg
Základní informace
ArchitektGermain Boffrand
Výstavba16. století
Poloha
Adresa17 rue de Vaugirard, 6. pařížský obvod, FrancieFrancie Francie
UliceRue de Vaugirard
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petit Luxembourg (Malý Lucemburk) též Hôtel de la Présidence (Předsednický palác) je palác v Paříži, který slouží od roku 1825 jako sídlo prezidenta francouzského Senátu. Přiléhá ze západu k Lucemburskému paláci, které je sídlem Senátu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tento městský palác byl postaven v polovině 16. století. V roce 1570 jej koupil François de Luxembourg, po kterém nese své jméno. V roce 1612 palác i okolní pozemky koupila Marie Medicejská a nechala na nich postavit nový palác. Ten se nazýval pro odlišení Grand Luxembourg (dnes jen Palais du Luxembourg) a původní jako Petit Luxembourg. V roce 1627 Marie Medicejská věnovala malý palác svému chráněnci kardinálu Richelieu. Kardinál jej dále odkázal v roce 1639 své neteři, Marii Combalet, vévodkyni d'Aguillon. Ludvík II. Bourbon-Condé zdědil nemovitost v roce 1674 a po něm jeho syn Jindřich III. Julius Bourbon-Condé. Jindřichova vdova Anna Bavorská (1648-1723) nechala v letech 1709-1716 palác rozšířit a vymalovat architektem Germainem Boffrandem (1667-1754). Architekt zdvojnásobil velikost paláce vybudováním nového západního křídla. Bratr krále Ludvíka XVI. a budoucí král Ludvík XVIII. se do Petit Luxembourg přestěhoval před svým útěkem do exilu. V roce 1795 byl palác přidělen Direktoriu a sídlili zde čtyři z pěti direktorů, kteří zde připravili brumairový převrat. Dva dny po převratu se zde usadil nový první konzul Napoleon Bonaparte a jeho manželka Joséphine. V letech 1800-1804 zde sídlil Senát, než přesídlil do sousedního paláce Grand Luxembourg. V roce 1825 se Petit Luxembourg stal rezidencí prezidenta Senátu a k tomuto účelu slouží dodnes.

Využití[editovat | editovat zdroj]

V pravém křídle se nachází prezidentova rezidence s jeho úřadem a zaměstnanci, soukromé salonky a jídelna. Zde se také nachází bohatě zdobená kaple. Levé křídlo obsahuje salóny, které jsou využívány pro oficiální recepce a setkání pořádané prezidentem, ale i využívají je i ostatní senátoři. V paláci jsou rovněž obvykle ubytovávány zahraniční návštěvy pozvané prezidentem Senátu. Tyto apartmány jsou umístěny v patře.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Petit Luxembourg na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]