Peter Stuyvesant

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peter Stuyvesant
Peter Stuyvesant.jpg
Narození 1612
Peperga
Úmrtí 1672 (ve věku 59–60 let)
New York
Místo pohřbení New York
Alma mater Fríská akademie ve Franekeru
Funkce Director-General of New Netherland (1647–1664)
Podpis Peter Stuyvesant – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peter Stuyvesant, nizozemsky Petrus Stuyvesant (asi 1592, Scherpenzeel — únor 1672, New York) byl nizozemský koloniální správce fríského původu, který se neúspěšně pokusil zabránit Britům v ovládnutí Nového Amsterdamu (dnes New Yorku). Byl posledním Nizozemcem ovládajícím toto město.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z bigotní kalvínské rodiny. Studoval na univerzitě ve Franekeru, ale byl z neznámých důvodů vyloučen roku 1629.[1]

Od roku 1632 pracoval pro Nizozemskou západoindickou společnost, klíčovou koloniální instituci Nizozemců v Severní Americe. Působil na Curaçau, Arubě či v Bonaire. V boji s Portugalci na ostrově Saint Martin přišel o pravou nohu, používal poté dřevěnou náhradu. Roku 1645 se stal správcem všech nizozemských kolonií v Severní Americe.

Do Nového Amsterdamu přijel roku 1647 a ihned se dostal do konfliktů s místními. Čelil tlaku na zřízení samosprávy, čemuž částečně vyhověl roku 1647 zřízením tzv. sboru devíti a především roku 1653 založením obecní rady po vzoru nizozemských měst. Nespokojenost místních tím však spíše vzrostla, protože Stuyvesant nikdy nedovolil, aby tyto orgány fungovaly opravdu demokraticky a držel je pod kontrolou.

Ztratil velké území na úkor Connecticutu, podařilo se mu však vytlačit Švédy od řeky Delaware a uzavřít mírovou smlouvu s tamními indiány. V srpnu 1664 však zaútočili Britové. Měšťané odmítli Stuyvesanta v boji podpořit a tak město Britové snadno a rychle získali. Zbytek života strávil na své farmě Bouwerie - odtud dnešní čtvrť Bowery v New Yorku.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.encyclopedia.com/topic/Peter_Stuyvesant.aspx
  2. http://www.britannica.com/biography/Peter-Stuyvesant