Peter Stuyvesant

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peter Stuyvesant
Peter Stuyvesant Statue in Stuyvesant Square (WTM tony 0049).jpg
Narození 1612
Peperga
Úmrtí 1672 (ve věku 59–60 let)
New York
Místo pohřbení New York
Alma mater Fríská akademie ve Franekeru
Zaměstnavatel Fríská akademie ve Franekeru
Děti Nicholas William Stuyvesant
Příbuzní Peter Gerard Stuyvesant (vnuk)
Funkce Director-General of New Netherland (1647–1664)
Podpis Peter Stuyvesant – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nový Amsterodam roku 1664

Peter Stuyvesant [stajvesent], nizozemsky Petrus Stuyvesant (asi 1592, Scherpenzeel (Frísko) — únor 1672, New York) byl správce nizozemských kolonií v Severní Americe (Nové Nizozemí), který se neúspěšně pokusil zabránit Britům v ovládnutí Nového Amsterdamu (dnes New Yorku).

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z rodiny kalvínského faráře a studoval na univerzitě ve Franekeru, ale byl z neznámých důvodů vyloučen roku 1629.[1] Od roku 1632 pracoval pro Nizozemskou západoindickou společnost, klíčovou organizaci nizozemského obchodu v Severní Americe. Působil jako guvernér nejprve na ostrovech v Karibiku, na Curaçau, Arubě a Bonairu. V boji s Portugalci na ostrově Saint Martin byl zraněn a pravou nohu mu museli amputovat; používal poté dřevěnou náhradu. Roku 1645 se stal generálním ředitelem všech nizozemských kolonií v Severní Americe.

Když roku 1647 přijel do Nového Amsterdamu (dnešní New York), musel hned čelit tlaku místních kolonistů, kteří se domáhali zřízení samosprávy. Tomu Stuyvesant částečně vyhověl roku 1647 zřízením tzv. sboru devíti a především roku 1653 založením obecní rady po vzoru nizozemských měst. Nespokojenost místních tím však spíše vzrostla, protože Stuyvesant nikdy nedovolil, aby tyto orgány fungovaly opravdu demokraticky a držel je pod kontrolou. Jako přísný kalvinista odmítal přistěhovalce jiných vyznání a jen pod tlakem nizozemské vlády nakonec připustil Židy.

Nizozemci ztratili velké území v Brazílii, aby uhájili Connecticut, Stuyvesantovi se však podařilo vytlačit Švédy od řeky Delaware a uzavřít mírovou smlouvu s tamními indiány. V srpnu 1664 však na Nový Amsterodam zaútočili Britové. Měšťané odmítli Stuyvesanta v boji podpořit a tak plukovník Richard Nicolls z pověření anglického krále se čtyřmi fregatami město snadno a rychle dobyl. Zbytek života strávil Stuyvesant na své farmě Bouwerie – odtud dnešní čtvrť Bowery v New Yorku, kde je v kostele sv. Martina také pohřben.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Peter Stuyvesant na anglické Wikipedii.