Peter Nicolai Arbo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peter Nicolai Arbo
Peter Nicolai Arbo (1874)
Peter Nicolai Arbo (1874)
Narození18. června 1831
Skoger
Úmrtí14. října 1892 (ve věku 61 let)
Christiania
BydlištěGulskogen Manor
Povolánímalíř
Oceněnírytíř Řádu svatého Olafa
ChoťEliza Arbo (od 1882)[1]
DětiElna Arbo
PříbuzníCarl Oscar Eugen Arbo (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peter Nicolai Arbo (18. června 1831 Drammen14. října 1892 Oslo) byl norský malíř, který se specializoval na motivy z norské historie a ze severské mytologie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vyrostl v bohaté rodině, na zámku Gulskogen. Ten byl postaven v roce 1804 jako letní sídlo jeho staršího bratrance, obchodníka se dřevem a průmyslníka Petera Nicolaie Arba. V současnosti patří Drammenskému uměleckému muzeu (Drammens Museum for Kunst og kulturhistorie) a lze v něm spatřit řadu Arbových děl.

Výtvarné vzdělání nejprve získal na umělecké škole, kterou provozoval Frederik Ferdinand Helsted v Kodani (1851–1852) a poté nastoupil na uměleckou akademii v Düsseldorfu. V letech 1853 až 1855 studoval u Karla Ferdinanda Sohna a v letech 1857 až 1858 u Emila Hüntena. V Düsseldorfu byl rovněž nějakou dobu soukromým studentem malíře Otty Mengelberga. Byl v kontaktu s Adolphem Tidemandem a stal se dobrým přítelem Hanse Guda. Obvykle je také řazen k Düsseldorfské malířské škole.

V roce 1861 se vrátil do Norska a v následujícím roce se vydal na studijní cestu společně s Gudem a Frederikem Collettem. V roce 1863 namaloval první verzi stáda koní v horách, motiv, kterého se později ještě několikrát chopil. Verze z roku 1889 je dnes k vidění v Národním muzeu umění, architektury a designu (Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design) v Oslu a je považována za jednu z jeho nejdůležitějších prací.

Od roku 1863 žil v Paříži. Působil tam až do roku 1874, kdy se přestěhoval zpět do Norska a usadil se v Kristianii (dnešním Oslu). V roce 1866 byl jmenován rytířem řádu svatého Olava a rytířem řádu Vasa. Zastával řadu funkcí, od roku 1875 až do své smrti byl ředitelem Kristianské umělecké společnosti. Jeho bratr Carl Oscar Eugen Arbo byl průkopníkem norské antropologie.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Peter Nicolai Arbo na anglické Wikipedii.

  1. Norsk biografisk leksikon. Dostupné online.