Perlernerit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Perlernerit
Perlernerit
Poloha Perlerneritu

Perlernerit (zastarale Perdlernerit) je zaniklá osada v kraji Avannaata v Grónsku. Nachází se asi 2 km severovýchodně od mysu York (grónsky Perlernerit). Nejbližší (asi 37 km východně) obydlená osada je Savissivik, poblíže (asi 17 km severovýchodně) se nachází také opuštěná osada Qeqertaq, což je spolu s Perlerneritem jediná zaniklá osada v této oblasti. Není známo, kdy osada vznikla nebo zanikla. Osada je již skoro zničena, jsou tu ale zachovalé ještě dva domy.

V Perlerneritu je velice chladné a vlhké podnebí. V létě je průměrná teplota ve dne 8°C, v noci 3°C, v zimě ve dne -20°C, v noci -28°C. Nejvyšší teplota tu byla naměřena v červenci (19°C), nejnižší v únoru (-44°C). Od října do května je většina srážek sněhových, dešťové srážky se vyskytují pouze mezi červnem a zářím, jinak velmi vzácně. Nejvyšší rychlost větru tu byla naměřena v listopadu (33 km/h), přičemž průměrná nejvyšší rychlost větru za měsíc se pohybuje mezi 16–38 km/h. Takto nepříznivé podnebí v oblasti mohlo být důvodem k opuštění Perlerneritu, Qeqertaqu a výraznému snížení (až o dvě třetiny) počtu obyvatel Savissiviku.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Počasí: Perlernerit – dlouhodobá předpověď | freemeteo.cz. freemeteo.cz [online]. [cit. 2017-10-05]. Dostupné online.