Přeskočit na obsah

Penthesilea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Penthesilea

Penthesilea (někdy též Penthesileia) je postava z řecké mytologie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla dcerou boha Aréa a královny Amazonek Otrery. Stala se královnou Amazonek. Při lovu ale zabila nešťastnou náhodou svou sestru Hippolytu (jíž se říkalo též Glauké či Melanippé).[1] Stalo se to tak, že vrhla oštěp na jelena a zasáhla svou sestru.[2] To rozhněvalo bohyni Artemidu, která ji nechala pronásledovat Erínyemi. Penthesilea před nimi uprchla do Tróje, kde ji přijal král Priamos. Během trójské války pak Penthesilea bojovala na straně Trójanů. V boji pobila mnoho Řeků. Podle některých zdrojů zabila Machaóna (podole jiných zdrojů byl zabit Eurypylem).[2] Nakonec se utkala v souboji se samotným Achillem, který ji zabil. Když jí po boji sňal přilbu, byl ohromen její krásou a zamiloval se do ní. Bylo ale pozdě, Penthesilea byla mrtvá.[3] Achilleus se na ní údajně dopustil nekrofilie.[1][4] Řecký válečník Thersites, který vypíchl umírající Penthesieie kopím oči, se za tento čin Achilleovi vysmíval. Achilleus jej za to zabil.[1][5] Diomédes odvlekl Penthesilinu mrtvolu do Samandru. Poté byla ale vylovena a důstojně pohřbena. Podle některých zdrojů tak učinil sám Achileus, podle jiných ji pohřbili Trójané. Achilleus pak odplul na ostrov Lesbos, kde obětoval bohům (Apollónovi, Artemidě a Léto), aby mu byla tato vražda odpuštěna.[1][6]

Obraz v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Slovesné umění[editovat | editovat zdroj]

Výtvarné umění[editovat | editovat zdroj]

  • Diúv trůn v Olympii[1]

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e GRAVES, Robert. Řecké mýty. 1. vyd. Svazek II. Praha: Odeon, 1982. Kapitola 164 Achilleova smrt, s. 312. 
  2. a b Quintus ze Smyrny. The Fall of Troy. Překlad A. S. Way. Svazek I. The Fall of Troy. Londýn: Harvard University Press, 1913. (Loeb Classical Library; sv. 19). ISBN 0674990226. 
  3. KREJČÍ, Vilém. Penthesileia. In: Slovník antické kultury. Praha: Svoboda, 1974. S. 466.
  4. Eustathius, archiepiscopus Thesalonicus. Eustathii archiepiscopi thesalonicensis Commentarii ad Homeri. Lipsko: Wigel, 1825-1830. 
  5. Pseudo-Apollodorus. Bibliotheca. [s.l.]: [s.n.] Kapitola I 8,6. 
  6. GRAVES, Robert. Řecké mýty. 1. vyd. Svazek II. Praha: Odeon, 1982. Kapitola 164 Achilleova smrt, s. 318. 
  7. Achilles and Penthesilea A777 - Thorvaldsensmuseum. www.thorvaldsensmuseum.dk [online]. [cit. 2019-11-12]. Dostupné online. 
  8. Achilleus og Penthesilea A496 - Thorvaldsens Museum. www.thorvaldsensmuseum.dk [online]. [cit. 2019-11-12]. Dostupné online. 
  9. kolektiv autorů pod vedením Ludvíka Svobody. Penthesilea. In: SVOBODA, Ludvík. Encyklopedie antiky. Praha: Academia, 1974. S. 461.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]