Penetrace (sex)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Penetrace análního otvoru a pochvy

Penetrace (též sexuální penetrace) je průnik částí těla nebo jiným předmětem do tělesného otvoru, jako je pochva, řitní otvor nebo ústa, v rámci sexuální aktivity.

Pokud je k penetraci pochvy nebo řitního otvoru použit penis, říká se tomu pohlavní styk (vaginální styk nebo anální styk). Penetrace penisu do úst se nazývá felace. Je-li použit jeden nebo více prstů, jde o digitální penetraci. Penetraci otvoru lze provádět též předmětem, jako je gumová náhražka (dildo), vibrátor nebo jiná sexuální hračka. Je možná také penetrace jazykem.

Lidé s poškozením spinálních vláken nebo jinou nemocí či postižením, které vede ke ztrátě vnímání v perifériích nebo trupu někdy považují penetraci úst nebo ucha jazykem či prsty za formu sexuální penetrace.

Pokud je penetrace prováděna bez souhlasu jedné z osob, jde o trestný čin znásilnění (v Česku podle § 185 trestního zákoníku)[1] nebo sexuální útok (podle trestního práva některých států). Tyto termíny se nejčastěji používají v souvislosti s násilnou penetrací penisu do pochvy nebo řitního otvoru, ale mohou se vztahovat i k jiným formám sexuální penetrace.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sexual penetration na anglické Wikipedii.

  1. Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, § 185. [cit. 2020-04-10]. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]