Pembroke (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pembroke
Brána hradu Pembroke
Současný majitel Roger de Montgomerie, 1st Earl of Shrewsbury, John Hastings, 2nd Earl of Pembroke, Vilém Maréchal, William Marshal, 2nd Earl of Pembroke, Richard Marshal, 3rd Earl of Pembroke, Walter Marshal, Gilbert Marshal, William de Valence, 1. hrabě z Pembroke, John Hastings, 3rd Earl of Pembroke a Ivor Philipps
Poloha
Adresa Pembroke a Pembroke, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Pembroke
Pembroke
Další informace
Kód památky 6314
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Pembroke (velšsky Castell Penfro) je středověký hrad postavený na skalnatém ostrohu nad řekou Cleddau v Pembroke v západní části Walesu. Počátky se datují do roku 1093 do doby normanské invaze do Walesu, kdy začal Roger z Montgomerry stavět dřevěnou palisádu, která úspěšně odolávala obležením.

Roku 1189 získal díky sňatku hrad i hrabství Guillaume le Maréchal, který se pak začal zvát hrabětem z Pembroke a stavbu za použití kamene významně rozšířil, v čemž pokračoval i jeho syn Gilbert. Po vymření Vilémových potomků dostal hrad Vilém z Valence, nevlastní bratr krále Jindřicha III. a poté připadl do vlastnictví rodu pánů z Hastingsu. Po jejich vymření hrad připadl anglické koruně. Roku 1648 byl za občanské války na Cromwellův příkaz značně pobořen. V současné době je po renovaci soukromým majetkem přístupným veřejnosti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]