Peja červenolesklý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPeja červenolesklý
alternativní popis obrázku chybí
Divoce žijící peja červenolesklý
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Craniata)
Třída ptáci (Aves)
Řád papoušci (Psittaciformes)
Čeleď Psittaculidae
Tribus Platycercini
Rod peja (Prosopeia)
Binomické jméno
Prosopeia tabuensis
Gmelin, 1788
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Peja červenolesklý
Peja červenolesklý (v zajetí)

Peja červenolesklý[2] (Prosopeia tabuensis), též papoušek červenolesklý,[3] je jedním ze tří druhů papoušků (spolu s pejou kadavským a pejou škraboškovým) z rodu Prosopeia.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Je endemickým druhem na tichomořských ostrovech Vanua Levu, Taveuni, Koro, Qamea a Kioa na Fidži, byl však vysazen i na některé ostrovy v jižní Tonze. Žije v tropických lesích, na kokosových plantážích, v mangrovech, křovinách, ale i na farmách a vesnických zahradách. Obvykle žijí sami, v párech nebo ve skupinách až o čtyřiceti papoušcích.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je vysoký přibližně 45 cm a váží přibližně 260 g. Je to převážně červený papoušek. Červená je hlava, hruď a celé břicho, záda má zelená a má modrou skvrnu za krkem. Křídla jsou zelená s modrými letkami, ocas je modrý. Oči jsou oranžové až žluté. Zobák má poměrně velký a černý.[4]

Zvuk[editovat | editovat zdroj]

Peja vydává směsici různých zvuků podobných nea-nea nebo arr, ale i různého houkání a vřeštění, které mnohokrát za sebou opakuje. Většinou vydává zvuky v noci nebo během návratu do hnízda.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Peja se především živí různým ovocem a semeny, do jeho jídelníčku často patří mango, kvajáva, banán nebo muďoul. Jako zpestření stravy nepohrdne peja ani různým hmyzem, larvami, kukuřicí a jiným obilím. Kvůli pojídání obilí může způsobit značné škody na obilných a kukuřičných polích.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Pejové se seznamují a rozmnožují většinou od května do října. Hnízdo si staví především ve shnilém dřevě v pozůstatcích odumřelých stromů a palem a nakladou do něj 2-3 vajec. Mláďata rostou od vylíhnutí 25-34 dní, hnízdo opouštějí po 7 až 9 týdnech. Rodiče je krmí většinou třikrát do dne, předkládaná strava závisí na věku mláďat.

V zajetí[editovat | editovat zdroj]

V zajetí se peja červenolesklý vyskytuje velice vzácně. Poprvé se dostal do Evropy v roce 1873 do londýnské zoologické zahrady. V roce 1973 byl poprvé úspěšně odchován i v USA v zoologické zahradě v San Diegu, mládě však po měsíci uhynulo. Téhož roku první úspěšný odchov v Evropě dokázal pravděpodobně chovatel Burkard ze Švýcarska. V roce 1976 se podařilo americkému chovateli Gregorymu z Texasu jedno mládě uměle dokrmit.[5]

Během dne pejové většinou spí, poněvadž jsou aktivní především v noci, kdy se probouzejí, začínají vydávat různé zvuky a létat. Mohou se naučit napodobovat lidskou řeč.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maroon shining parrot na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]