Pedunculus cerebri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gray689.png

Pedunculus cerebri, řídč. mozkové pedinkuly jsou struktury na přední straně středního mozku, které vycházejí z přední strany pontu a obsahují velké vzestupné (smyslové) a sestupné (motorické) nervové trakty, které vedou k mozku a z mozku z pontu. Hlavně tři společné oblasti, které vedou ke vzniku pedunculů, jsou mozková kůra, mícha a mozek. Pedunkuly (česky stopky) je dle většiny klasifikací ve středním mozku vše kromě tecta. Oblast zahrnuje tegmentum, crus cerebri a pretectum . Podle této definice jsou mozkové stopky také známé jako bazické pedinkuly, zatímco velký ventrální svazek efferentních vláken je označován jako cerebral ctus nebo pes pedunculi.

Mozkové pedinkuly jsou umístěny na obou stranách středního mozku a tvoří přední částí středního mozku a působí jako spojnice mezi zbytkem středního mozku a thalamickými jádry a tedy mozkem. Jako celek pomáhají mozkové pedinkuly zlepšování motorických pohybů, učení se novým motorickým dovednostem a převádění proprioceptivních informací do udržení rovnováhy a polohy.[1] Důležité vláknité trakty, které procházejí mozkovými stopkami, jsou: kortiko-spinální, kortiko-pontinové a kortiko-bulbární trakty.

Poškození mozkových pedinkul má za následek nerafinované motorické dovednosti, nerovnováhu a nedostatek propriocepce.[2]

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Sestupná horní vlákna z interna capsula pokračují středním mozkem a jsou pak brána za vlákna v mozkových pedinkulách.[1] Kortikopontinní vlákna se nacházejí ve vnější a vnitřní třetině mozkových pedinkul, jedná se o kortikální vstup do pontiních jader.[1] Kortikobulbární a kortikospinální vlákna se nacházejí ve střední třetině mozkových pedinkul.[1] Kortik-spinální trakt opouští capsula interna a je vidět ve střední části mozkových pedinkul.

Další obrázky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cerebral peduncle na anglické Wikipedii.

  1. a b c d Archivovaná kopie [online]. [cit. 2019-08-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-08. 
  2. Dostupné online.