Pedro Calungsod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Pedro Calungsod
Mučedník
Datum narození asi 1655
Místo narození Ginatilan
Datum úmrtí 2. dubna 1672
Místo úmrtí Tumon
Svátek 2. dubna
Blahořečen 5. března 2000, Jan Pavel II.
Svatořečen 21. října 2012, Benedikt XVI.
Uctíván církvemi Římskokatolická církev
Atributy palmová ratolest

Pedro Calungsod (asi 1655, Ginatilan2. dubna 1672, Tumon) byl filipínský římskokatolický laik, katecheta a mučedník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se asi roku 1655 v Ginatilanu. Byl jedním z mladých katechetů, kteří spolu se španělskými jezuitskými misionáři došli až k Mariánským ostrovům, aby hlásali evangelium místním obyvatelům tzv. „Čamorům“.

Mnozí přijali víru, avšak jeden čínský léčitel jménem Choco, který žárlil na misionáře, začal šířit lživé zvěsti, že svěcená voda je jedovatá. A navíc, když některé děti, které byly pokřtěny nemocné, později zemřely, mnozí uvěřili jeho řečem. Chocova pomlouvačná kampaň byla velmi ochotně podporována některými pověrčivými domorodci, kteří začali pronásledovat misionáře.

Dne 2. dubna 1672, došel Pedro s představeným misie, P. Diegem Luisem de San Vitores, do vesnice Tomhom na ostrově Guam, aby zde pokřtili jedno dítě. Otec dítěte jménem Matapang však velmi zuřivě odmítal křest dítěte. Matapang, rozhodnutý zabít misionáře, usiloval získat na svojí stranu dalšího muže jménem Hirao.

Spolu začali na misionáře vrhat oštěpy, a nejprve na Pedra. Chlapec se s šikovností opatrně vyhýbal kopím. Zásluhou své pružnosti měl dobré možnosti na útěk ale, nechtěl kněze nechat samotného. Nakonec ho jeden oštěp zasáhl do hrudi a Hirao ho dorazil zakřivenou šavlí úderem do hlavy. Poté zavraždily i pátera Diega. Těla hodili do hlubin oceánu. Jejich ostatky nikdy nebyly nalezeny.

Blahořečen byl 5. března 2000 a svatořečen 21. října 2012.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]