Pedro Calungsod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Pedro Calungsod
Oficiální portrét Calungsoda namalovaného jezuitským knězem
Oficiální portrét Calungsoda namalovaného jezuitským knězem
Mučedník
Datum narození asi 1655
Místo narození Ginatilan
Datum úmrtí 2. dubna 1672
Místo úmrtí Tumon
Svátek 2. dubna
Blahořečen 5. března 2000, Jan Pavel II.
Svatořečen 21. října 2012, Benedikt XVI.
Uctíván církvemi Římskokatolická církev
Atributy palmová ratolest

Pedro Calungsod (1655? Ginatilan2. dubna 1672 Tumon) byl filipínský římskokatolický laik, katecheta a mučedník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se asi roku 1655 v Ginatilanu. Byl jedním z mladých katechetů, kteří spolu se španělskými jezuitskými misionáři došli až k Mariánským ostrovům, aby hlásali evangelium místním obyvatelům tzv. „Čamorům“.

Mnozí přijali víru, avšak jeden čínský léčitel jménem Choco, který žárlil na misionáře, začal šířit lživé zvěsti, že svěcená voda je otrávená. Když některé nemocné děti byly pokřtěny a později zemřely, mnozí čínskému lečiteli. Lečitelova pomlouvačná kampaň byla příznivě přijímána některými pověrčivými domorodci, kteří začali misionáře pronásledovat.

Dne 2. dubna 1672, došel Pedro s představeným misie paterem Diegem Luisem de San Vitorem, do vesnice Tomhom na ostrově Guam, aby zde pokřtili jedno dítě. Otec dítěte jménem Matapang však velmi zuřivě odmítal křest dítěte. Matapang, rozhodnutý zabít misionáře, usiloval získat na svojí stranu dalšího muže jménem Hirao.

Spolu začali nejprve na Pedra vrhat oštěpy, pak i na ostatní misionáře. Chlapec se s šikovností opatrně vyhýbal kopím. Zásluhou své pružnosti měl dobré možnosti na útěk, ale nechtěl kněze ¨ponechat samotného. Nakonec ho jeden oštěp zasáhl do hrudi a Hirao ho dorazil zakřivenou šavlí úderem do hlavy. Poté zavraždily i pátera Diega. Těla hodili do oceánu. Jejich ostatky nikdy nebyly nalezeny.

Blahořečen byl 5. března 2000 a svatořečen 21. října 2012.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]