Pedro Antonio de Alarcón

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pedro de Alarcón
Pedro Antonio de Alarcón

Pedro Antonio de Alarcón y Ariza (10. března 1833 - 19. července 1891) byl španělský spisovatel a politik. V současnosti je z jeho díla nejznámější humoristický román Třírohý klobouk (El Sombrero de Tres Picos, 1874), jedno z nejpopulárnějších děl španělské literatury. V roce 1917 na motivy tohoto románu španělský skladatel Manuel de Falla složil stejnojmenný balet.

Alarcón se narodil ve městě Guadix poblíž Granady. V roce 1859 se zúčastnil španělských vojenských operací v Maroku. První literární uznání získal za knihu Svědkův deník z africké války (1860), vlastenecký popis tohoto tažení.

Třírohý klobouk je založen na staré španělské romanci, popisuje zmatek, který nastane, když se mlynář domnívá, že ho jeho manželka podvádí ze starostou. Třírohý klobouk je živým líčením života na vesnici v Andalusii, autorově rodném kraji. Dalším populárním kratším románem byl Kapitán Veneno (El capitán Veneno, 1881), dále napsal čtyři delší romány, jeden z nich, Skandál (El escándalo, 1875) je známý pro své ostré psychologické vhledy. Dále napsal tři cestopisy a řadu povídek a esejů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pedro Antonio de Alarcón na anglické Wikipedii.