Pečicí papír

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pečicí papír

Pečicí papír (též pergamenový papír) je papír z celulózy, který slouží k pečení jako jednorázový nepřilnavý povrch. Neměl by se zaměňovat za voskový papír.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Moderní pergamenový papír je vyroben z dřevoviny, která je ponořena do lázně kyseliny sírové[1] (metoda podobná výrobě pauzovacího papíru) nebo též chloridu zinečnatého. Tento proces částečně papír rozpustí. Tato úprava vytvoří sířený zesítěný materiál s vysokou hustotou, stabilitou a tepelnou odolností a s nízkou povrchovou energií – čímž dodává nepřilnavost. Takto upravený papír má podobný vzhled jako tradiční pergamen a vzhledem ke své stabilitě bývá někdy užíván tam, kde se používal tradiční pergamen.[2] K dosažení lepších vlastností se přidává silikon.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Jablečný závin na pečicím papíře

Běžně se využívá jako náhrada vymazávání plechu na pečení tukem nebo při vaření v páře či vaření v uzavřeném sáčku vyrobeném z pergamenu (tzv. metoda En papillote).

Pečicí papír se rovněž užívá pro svou nepřilnavost jako náhrada za voskový papír. Ale voskovaný papír nejde využít jako pečicí neboť by v troubě vytvářel kouř a ovlivňoval chuť pokrmu.

Obvykle by měl být použit pouze do teploty 250 °C a nepřijít do přímého kontaktu se zdrojem tepla.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Parchment paper na anglické Wikipedii.

  1. MAYER, Ferdinand F. Technical Intelligence—Vegetable Parchment—Papyrene. The American Journal of Science and Arts. May 1860, s. 278. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Archivovaná kopie. www.liv.asn.au [online]. [cit. 2015-09-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-04-10. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]