Pečárka lesní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPečárka lesní
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše houby (Fungi)
Oddělení houby stopkovýtrusné (Basidiomycota)
Třída stopkovýtrusné (Basidiomycates)
Řád pečárkotvaré (Agaricales)
Čeleď pečárkovité (Agaricaceae)
Rod pečárka (Agaricus)
Binomické jméno
Agaricus silvaticus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pečárka lesní (Agaricus silvaticus) je stopkovýtrusná houba z čeledi pečárkovitých (Agaricaceae). Roste od července do října.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Klobuk je široký 30-90 mm, v mládí polokulovitě sklenutý, později zvoncovitý až ploše rozložený, na bělavě blekami; málo masitý, dosti křehký. Lupeny jsou husté a úzké 2-4 mm, červenohnědé až tmavě hnědé (u starších plodnic). Plodnice jsou většinou drobnější. Třeň bývá dosti dlouhý (30-100 mm), široký 10-20 mm, bělavý, na poraněných místech červenající až hnědoucí, hladký nebo dole jen mírně šupinatý. Dužnina je bělavá, na řezu se zbarví do červena. Výtrusy jsou velké 5-6 x 3-3,5 μm, elipsoidní, hnědé.

Pečárka lesní roste hojně ve smíšených lesích, hlavně však ve smrčinách. Roste v malých skupinách. Je to jedlá, dosti chutná houba, vhodná k jídlu ve všech úpravách. Je možné z ní připravovat různé pokrmy, nebo ji dát pod maso, příp. menší plodnice naložit do octového nálevu. Nejlépe chutná ve směsích. Zaměnit ji lze pouze s jedlými druhy pečárek, nebo s bedlou červenající.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]