Pchunu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Pchunu (čínsky v českém přepisu Pchu-nu, pchin-jinem púnú, znaky 蒲奴) byl šan-jüem Siung-nuů, vládl od roku 46. Roku 48 se říše Siungnuů rozpadla na severní a jižní. Pchunu a jeho potomci si udrželi vládu nad severními Siung-nuy. Jižní Siung-nuové se stali vazaly čínské říše Chan.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pchunu byl synem Chutuerši Toko-žotiho [pozn. 1], vládce – šan-jüa – říše Siung-nuů v letech 18–46. Stal se šan-jüem Siung-nuů roku 46, po náhlé smrti bratra Wuta Tichoua [pozn. 2]. Toho roku ztratili Siung-nuové kvůli suchu dvě třetiny svých stád skotu. V těžké situaci se Pchunu rozhodl uzavřít mír s čínskou říší Chan a vyslal k chanskému císaři mírové poselstvo.

Vládcův příbuzný Chajlošı-žoti [pozn. 3] roku 47 navázal samostatné styky s čínskou vládou, předal Číňanům mapu siung-nuských zemí a vyjádřil přání stát se čínským vazalem. Pchunu poslal proti Piovi desetitisícovou armádu, nicméně ta se s mnohonásobně většími silami Piho neodvážila bojovat a stáhla se.

Roku 48 jižní Siung-nuové prohlásili Piho šan-jüem a následující rok zatlačili Pchunuovy stoupence na sever. Říše Siung-nuů se tím rozpadla na dvě – jižní a severní. Pchunu a jeho potomci si udrželi vládu na severními Siung-nuy. Pi a jeho následníci vládli jižním Siung-nuům jako vazalové říše Chan.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Chutuerši Toko-žoti (čínsky v českém přepisu Chu-tou-er-ši Tao-kao-žuo-ti, pchin-jinem hūdōuérshīdàogāoruòdī, znaky 呼都而屍道皋若鞮/呼都而尸道皋若鞮),
    anebo osobním ménem:Luanti Jü (čínsky v českém přepisu Luan-ti Jü, pchin-jinem luándīyú, znaky 攣鞮舆/挛鞮舆)
  2. Wuta Tichou (čínsky v českém přepisu Wu-ta-ti-chou, pchin-jinem wū​dádīhóu, znaky 烏達鞮侯/乌达鞮侯)
  3. Chuchansie II. (čínsky v českém přepisu Chu-chan-sie, pchin-jinem hūhánxié, znaky 呼韓邪),
    anebo zdvořilostním jménem:Chajlošı-žoti (čínsky v českém přepisu Chaj-luo-š'-žo-ti, pchin-jinem hǎiluòshīruòdī, znaky 醢落屍若鞮/醢落尸若鞮),
    anebo osobním ménem:Luanti Pi (čínsky v českém přepisu Luan-ti Pi, pchin-jinem luándībǐ, znaky 攣鞮比/挛鞮比)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Panu (Tanhu) na turecké Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]