Pavučinec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPavučinec
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše houby (Fungi)
Oddělení houby stopkovýtrusné (Basidiomycota)
Třída stopkovýtrusé (basidiomycetes)
Podtřída houby rouškaté (Agaricomycetidae)
Řád lupenotvaré (Agaricales)
Čeleď pavučincovité (Cortinariaceae)
Rod pavučinec (Cortinarius)
(Pers.) Gray 1821
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavučinec (Cortinarius) je velký a celosvětově rozšířený rod makroskopických lupenotvarých hub z čeledi pavučincovité. V současné době rozlišujeme více než 2000 druhů, z nichž některé jsou považovány za jedlé, některé za nepoživatelné a některé za (smrtelně) jedovaté.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Některé taxonomické systémy vydělují z tohoto rodu na vícero menších rodů, vydělován je např. rod kožnatka (Dermocybe), obvykle však jsou však brány pouze jako pomocné skupiny uvnitř rodů a v binomické nomenklatuře se jejich jména neuplatní.

Pavučince a houbaření[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k velkému počtu druhů, které se mezi sebou jen minimálně odlišují, a přítomnosti smrtelně jedovatých druhů mezi nimi, se sběr pavučinců amatérským houbařům zásadně nedoporučuje – se správným určením mají v některých případech bez laboratorního vybavení velké potíže i experti na pavučince. Dále je zde ta okolnost, že rod ještě není zcela prozkoumán – například smrtelně jedovatý pavučinec plyšový byl až do poloviny 20. století považován za jedlý a jako takový byl uváděn i v některých houbařských atlasech. S postupujícím výzkumem i nadále dochází k tomu, že pavučince považované za jedlé jsou shledávány jedovatými, takže je otázka, nakolik lze důvěřovat i dnešním atlasům, byť z těch pro veřejnost byly jedlé pavučince raději preventivně odstraněny, případně byly ponechány jen ty opravdu spolehlivě prozkoumané.

Na českém území roste řada druhů pavučinců, z nichž je vhodné upozornit zejména na již výše zmíněného smrtelně jedovatého pavučince plyšového, který byl sice dlouhou dobu považován za jedlého a takto jej prezentovaly i některé podrobnější atlasy, ale v 50. letech byl usvědčen jako původce několika hromadných otrav a úmrtí v Polsku. Zhruba stejně jedovatý je jemu podobný a na sever od ČR rostoucí pavučinec červenooranžový. Mezi jedlé české pavučince naopak patří např. pavučinec osikový, pavučinec plavooranžový, pavučinec fialový atd.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]