Pavel Kolář (fyzioterapeut)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D.
Pavel Kolář 2015.JPG
Narození 5. února 1963 (57 let)
Alma mater Univerzita Karlova
Ocenění medaile Za zásluhy (2007)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavel Kolář (* 5. února 1963[1]) je český fyzioterapeut, odborně se zaměřující především na pohybovou patologii dětí. Od roku 1998 byl členem lékařského konsilia, které pečovalo o tehdejšího prezidenta Václava Havla[2].

Mezi laickou veřejností je znám díky své fyzioterapeutické péči o vrcholové české sportovce (například desetibojaře Tomáše Dvořáka a Romana Šebrleho, oštěpaře Jana Železného, sprinterku Ludmilu Formanovou, tenistu Radka Štěpánka, hokejistu Jaromíra Jágra či běžkyni na lyžích Kateřinu Neumannovou)[3][2] nebo významné osobnosti všeobecného dění (kupříkladu prezident Václav Havel a zpěváci Helena Vondráčková s Jiřím Kornem)[2].

Pracovní život[editovat | editovat zdroj]

Absolvoval FTVS UK, obor TV – rehabilitace. Od roku 2000 je přednostou Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. V současnosti je proděkanem 2. LF UK. Navíc pedagogicky působí na českých i zahraničních univerzitách.[3]

Na jaře 2012 bylo na pražském Chodově otevřeno Centrum pohybové medicíny Pavla Koláře.[1]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Je ženatý a s manželkou Michaelou vychovávají tři děti, Jakuba, Jana a Kamilu.[3][1] Bývá hostem televizních pořadů (například Na plovárně či Krásný ztráty). Patří mezi lidi trpící Bechtěrevovou chorobou, o čemž vyprávěl i v pořadu České televize 13. komnata Pavla Koláře[4][5].

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 2007 získal od prezidenta Václava Klause státní vyznamenání medaili Za zásluhy o stát v oblasti výchovy a vědy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]