Paul Giesler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Paul Giesler
Paul Giesler
Paul Giesler

Stranická příslušnost
Členství Národně socialistická německá dělnická strana
Německá národně lidová strana

Narození 15. června 1895 e
Siegen e
Úmrtí 8. května 1945 (ve věku 49 let) e
Bischofswiesen e
Profese architekt a politik
Ocenění Zlatý stranický odznak
Commons Kategorie Paul Giesler
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paul Giesler (15. června 1895, Siegen, Německé císařství8. května 1945, Bischofswiesen, Německo) byl člen NSDAP a v letech 19421945 ministerský předseda Bavorska.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Siegenu a vyučil se architektem. Roku 1914 se dobrovolně přihlásil do armády. Za statečnost byl vyznamenán Železným křížem I. a II. třídy. Ke konci války se vypracoval na poručíka.

Roku 1924 se stal členem NSDAP a SA. Během noci dlouhých nožů těsně unikl zatčení a smrti.

Na začátku druhé světové války sloužil v Polsku a Francii. Roku 1941 byl dosazen na doporučení Martina Bormanna vůdcem Vestfálska, a roku 1942 vůdce Hornomnichovské župy, kde nahradil Adolfa Wagnera. Po smrti Ludwiga Sieberta téhož roku se Giesler stal ministerským předsedou Bavorska.

V Bavorsku byl znám protesty proti vyššímu vzdělání pro ženy. Byl také znám odhalením a rozprášením protinacistické skupiny Bílá růže.

V roce 1945 s pomocí jednotek SS brutálně potlačil povstání skupiny Freiheitsaktion Bayern. Den před Hitlerovou sebevraždou roku 1945 se stal říšským ministrem vnitra, ačkoli o tuto funkci nikdy neusiloval.

Dne 8. května 1945, kdy Třetí říše kapitulovala, uprchl Giesler z Mnichova a směřoval k Berchtesgadenu. Po cestě však potkal americké vojáky, a aby ho nemohli dopadnout, vytáhl pistoli a spáchal sebevraždu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paul Giesler na anglické Wikipedii.