Paul Fidrmuc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Paul Fidrmuc
Narození 28. června 1898
Krnov
Úmrtí 20. října 1958 (ve věku 60 let)
Barcelona
Politická strana Národně socialistická německá dělnická strana
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Paul Georg Fidrmuc (28. června 1898 Krnov20. října 1958 Barcelona)[1] byl německý novinář a špion s kódovým jménem Ostro.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Krnově v Rakouském Slezsku. V první světové válce sloužil v Rakousko-uherské armádě jako záložní důstojník. Byl zajat na italské frontě, ale ze zajetí se mu podařilo po krátké době uprchnout. Po vzniku Československa patřil k německé menšině, která vznik republiky nepodporovala a on byl zatčen za protistátní činnost. Z vězení se mu opětovně podařilo uprchnout.[2] V roce 1920 začal studovat filologii ve Vídni, ale pro nedostatek financí byl nucený studia ukončit. Z Vídně odešel do Lübecku, kde se zabýval vývozem kovů.

V roce 1922 se stal členem veslařského klubu Lübeck a ve stejném roce se jako člen veslařské osmy stal v Trevíru německým šampionem. V polovině 20. let 20. století pracoval jako novinář, psal pro britské a americké časopisy. Ovládal šest jazyků: angličtinu, francouzštinu, španělštinu, italštinu, portugalštinu a dánštinu.[2]

V roce 1935 byl zatčen gestapem pro podezření, že mohl být českým agentem nebo dvojím agentem. V té době došlo k navázaní spolupráce s německou vojenskou rozvědkou Abwehr. V roce 1939 se stal členem NSDAP[3] a jeho působištěm se stala Vídeň. Jako agent poskytl před invazí do Polska plán rozmístění generálních štábů polské armády. Dodal rovněž plán výroby v ropných rafinérií v rumunské Ploješťi. V roce 1939 se svou dánskou manželkou přesunul do Kodaně, kde byl následně zatčen a posléze vyměněn za dánské špiony.

V roce 1940 se svou ženou odešel do Lisabonu, kde řídil agenturní síť špionů a kde se zároveň podílel na špionáži proti Spojenému království a Spojeným státům americkým.[1] Odmítl pokusy o nábor Britů.

Na 3. června 1944 správně předpověděl datum invaze spojeneckých vojsk v Normandii. Jeho sdělení německému středisku tajných služeb v Berlíně bylo následující: „Plán v blízkosti La Manche je preferován: Zahrnuje leteckou a námořní operaci, přistání východně a západně od departementu La Manche poblíž Isigny.“ Vzhledem k tomu, že od něho docházely často falešné zprávy, tak jeho varování velení v Berlíně ignorovalo.

V polovině března 1945 odešel do Španělska, ale v roce 1946 byl deportován do Německa, kde byl vyslýchán Američany, kteří ho klasifikovali jako „jednoho z nejúspěšnějších a potenciálně nejnebezpečnějších německých agentů války“. Žádosti o vydání z Československa nebylo vyhověno a Paul Fidrmuc byl propuštěn na svobodu. Po propuštění se vrátil do Barcelony, kde pokračoval ve své práci špiona, tentokrát pro španělskou tajnou službu. Kromě toho psal romány plné zločinu a pracoval jako novinář pro Rhein-Neckar-Zeitung, Die Zeit a od roku 1950 pro Spiegel. Zemřel na rakovinu kostí ve věku 60 let.[2]

Podle životopisce Grahama Greenese Normana Sherryho byl Fidrmuc vzorem literární postavy Jamese Wormolda v románu „Náš muž v Havaně“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paul Fidrmuc na německé Wikipedii.

  1. a b Fidrmuc, Paul Georg, 1898-1958 - Bibliografie dějin Českých zemí. biblio.hiu.cas.cz [online]. [cit. 2020-05-06]. Dostupné online. 
  2. a b c Paul Fidrmuc "Ostro"- unser Mann in Lissabon.. f13049.nexusboard.de [online]. [cit. 2020-05-06]. Dostupné online. (německy) 
  3. Paul Fidrmuc - de.LinkFang.org. de.linkfang.org [online]. [cit. 2020-05-06]. Dostupné online. (německy) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HÜETLIN, Thomas; JANSSEN, Hauke. Náš muž v Barceloně. Der Spiegel. 2014, čís. 23, s. 120-129. (a)