Paul Ehrenfest

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Paul Ehrenfest

Paul Ehrenfest (18. ledna 1880 Vídeň25. září 1933 Amsterdam) byl rakouský fyzik a matematik.

Od roku 1899 studoval ve Vídeňské univerzitě Technische Hochschule kde poslouchal mj. Boltzmannovy přednášky o „mechanické teorii tepelné energie“ tj. současné kinetické teorii plynů. Ve Vídni také pod Boltzmannovým vedením vypracoval a 23. června 1904 obhájil disertační práci nazvanou „Pohyb pevných těles v kapalinách a Hertzova mechanika“.

V roce 1901 přešel v rámci studia do Göttingenu. K profesorům, jejichž přednášky navštěvoval, patřili mj. matematici F. Klein a D. Hilbert, Abraham přednášející teorii elektromagnetického pole, dále Stark, Walther Nernst, Schwarzschild a Zermelo. V Göttingenu se Ehrenfest seznámil se svou budoucí ženou, matematičkou ruského původu Taťánou Alexejevnou Afanasjevou. V roce 1911 spolu sepsali článek[1] objasňující základy statistické mechaniky.

Později se stal nástupcem H. A. Lorentze na katedře teoretické fyziky v Leydenu. K jeho žákům patřil mj. Hendrik Casimir.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Paul & Tatiana Ehrenfest ; The Conceptual Foundations of the Statistical Approach in Mechanics, Dover, Inc. (1990), ISBN 0-486-66250-0.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]