Patrik Blažek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Patrik Blažek
Patrik Blažek
Patrik Blažek
Narození 22. února 1851
Rakouské císařství Rychnov nad Kněžnou
Úmrtí 17. července 1905 (ve věku 54 let)
Rakousko-Uhersko Praha
Národnost Češi
Vojenská kariéra
Hodnost setník
Doba služby 1871–1905
Sloužil Rakousko-Uhersko
Složka Rakousko-uherská armáda
Pamětní deska Patrika Blažka na rodném domě v Rychnově nad Kněžnou

Patrik Blažek (22. února 1851 Rychnov nad Kněžnou[1]17. července 1905 Praha[2]) byl český novinář, voják, spisovatel a nakladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Rychnově nad Kněžnou, v rodině soukenického mistra, jako sedmý z devíti dětí. Studoval na německém piaristickém gymnáziu v Rychnově nad Kněžnou, později přestoupil na české gymnázium v Hradci Králové, kde byl v posledním ročníku pro nekázeň vyloučen. Od roku 1869 působil v Praze jako novinář, kdy přispíval do Vilímkových Humoristických listů. Již jako novinář projevoval svoje národní uvědomění, ale k zajištění živobytí to nestačilo. V březnu 1871 byl přijat jako redaktor časopisu Posel z Prahy. Téhož roku byl odveden na vojnu, kde zůstal po zbytek života jako voják z povolání. V roce 1872 založil v Kolíně časopis Koruna česká. O rok později se dostal posádkou do Klatov, kde v roce 1873 získal hodnost poručíka, o pět let později nadporučíka. V roce 1883 začal v Klatovech vydávat Vojenské listy. Spolupracoval s ním jeho spolužák z hradeckého gymnázia Alois Jirásek. V roce 1885 byl v Plzni povýšen na setníka, pak byl přeložen do Vysokého Mýta. Tam žil s rodinou až do července 1891, kdy byl přeložen do Kolomyje v Haliči, kde mu v prosinci 1891 zemřela manželka. Po návratu do Prahy byl v roce 1894 z armády propuštěn. V roce 1905 v Praze zemřel a pohřben byl na Vyšehradském hřbitově [3].

Blažek si svými písemnými pracemi vydobyl místo v české vojenské literatuře. Již v roce 1882 vydal český Cvičebný řád císařsko-královských pěších vojsk. Později, v roce 1887, v Těšíně ještě Služební řád c. k. pěších vojsk.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FRÝZEK, Jiří: Patrik Blažek: život a dílo. Rychnov nad Kněžnou : Městský úřad, 1991. 27 s.
  • BLAŽEK, Patrik: U nastaveného stolu (Veselé historky Jaroslava Bejvávala) 1895

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]