Patrick Nasmyth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Patrick Nasmyth
Patrick Nasmyth, by Patrick Nasmyth.jpg
Narození 7. ledna 1787
Edinburgh
Úmrtí 17. srpna 1831 (ve věku 44 let)
Londýn
Příčina úmrtí zápal plic
Rodiče Alexander Nasmyth
Příbuzní James Nasmyth, Charlotte Nasmyth, Jane Nasmyth, Barbara Nasmyth, Elizabeth Nasmyth, Margaret Nasmyth a Anne Nasmyth (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Patrick Nasmyth (7. ledna 1787, Edinburgh17. srpna 1831, Londýn) byl skotský malíř. Byl nejstarším synem umělce Alexandra Nasmytha. Jeho mladší bratr James byl inženýr, který získal slávu jako vynálezce bucharu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Nasmyth se narodil v Edinburghu a byl pojmenován po patronu jeho otce, Patrickovi Millerovi. Blízký vztah k umění si vyvinul již v raném věku a jeho otec měl velký zájem na rozvoji talentu svého syna. Jako teenager Nasmyth po úrazu ztratil možnost použití pravé ruky a to ho nutilo naučit se malovat levou rukou. Větší část ze svého života byl těžce nemocný.

Velká část Nasmythovo práce, která není přesně datována, se týká jeho rodného Skotska. V malování pokračoval i po přestěhování do Londýna v roce 1810. Stejně jako otce i jeho ovlivnily práce holandských mistrů ze sedmnáctého století, zejména Meindert Hobbema a Jacob van Ruysdael (velké množství děl obou mistrů bylo vystaveno v galeriích v Londýně během celého Nasmythova života). Nasmyth zemřel na nemoc, která měla symptomy jako zápal plic.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Patrick Nasmyth na slovenské Wikipedii.