Patrick Bergin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Patrick Bergin
Narození 4. února 1951 (69 let)
Dublin
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Patrick Connolly Bergin (* 4. února 1951, Dublin, Irsko) je irský divadelník, filmový herec a zpěvák, původním povoláním knihovník a pedagog. Mezi jeho nejznámější role patří postava Robina Hooda v jednom z četných zpracování tohoto tématu, britsko-americkém televizním filmu z roku 1991 režiséra Johna Irvina, z hollywoodské tvorby pak například snímek Noci s nepřítelem z roku 1991, kde si zahrál hlavní mužskou zápornou roli s tehdy mladou a právě vycházející hereckou superhvězdou Julií Robertsovou.

Jeho otec byl dělník, odborářský aktivista a irský politik. Již ve svých sedmnácti letech přesídlil z rodného Irska do Anglie do Londýna. Zde pak pracoval v britské národní knihovně a zároveň s tím studoval na vysoké škole pedagogiku. Během studií si přivydělával např. jako pošťák nebo dělník. Po dostudování se pedagogickou prací i několik let skutečně živil. Zároveň s tím se ale amatérsky věnoval divadlu, založil experimentální divadelní skupinu "Mum´s Underground" (Maminčino podsvětí). Tady působil nejen jako herec, ale i jako autor, dramaturg, scenárista a režisér.

Svoji filmovou kariéru zahájil také v Londýně, nejprve se jednalo o malé role v britských televizních seriálech, svoji první hlavní roli obdržel až v britském školním snímku Země nikoho, kterou natočila Britská národní filmová škola. První větší roli ztvárnil ve snímku Taffin (1988) s Piercem Brosnanem. Proslavil se dobrodružným filmem Měsíční hory, kde si zahrál postavu britského cestovatele, badatele a dobrodruha Sira Richarda Francise Burtona.

Začal se postupně uplatňovat i v Hollywoodu, kde ale zpočátku povětšinou hrál pouze záporné role.

Jeho herecká kariéra se začala hroutit koncem devadesátých let. Od té doby se objevuje převážně v béčkových a televizních snímcích, většinou nevalné kvality.

Filmografie, výběr[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]