Přeskočit na obsah

Pata (okres Galanta)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pata
kostel Narození Panny Marie
kostel Narození Panny Marie
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška138 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajTrnavský
OkresGalanta
Tradiční regionDolní Pováží
Pata
Pata
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha17,6 km²
Počet obyvatel3 253 (2021)[1]
Hustota zalidnění185,4 obyv./km²
Správa
Statusobec
StarostaJozef Berčík[2]
Vznik1138 (první písemná zmínka)
Oficiální webwww.obecpata.sk
Telefonní předvolba031
PSČ925 53
Označení vozidel (do r. 2022)GA
NUTS503959
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pata je obec na Slovensku v okrese Galanta. Obec se nachází v centrální části Podunajské nížiny na jihozápadním okraji Nitranské pahorkatiny. Leží 9 km východně od města Sereď, v těsné blízkosti rychlostní silnice R1 (E58) Trnava – Nitra, přičemž je ve vzdálenosti 25 km od Trnavy i od Nitry.

Archeologické nálezy dokládají, že území obce bylo osídleno již v pravěku. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1156. V listině ostřihomský arcibiskup Martyrius opravňoval kanovníky ostřihomské kapituly vybírat desítky z Paty („Pta“) a jiných vesnic jeho arcibiskupství. Konkrétně Pata byla přidělena kanovníkovi Diuovi. Druhá písemná zmínka o obci pochází z roku 1252 a váže se k místnímu obyvateli, zemanu Ladislavovi z Paty. Samotná obec vznikla zřejmě právě z původní zemanské usedlosti. Už ve středověku se na území obce nacházel kostel. S jistotou je doložen od roku 1332, což vyplývá ze záznamů papežských výběrčích desátků.

Obce se přímo dotkla maďarská revoluce v letech 1848/1849. V roce 1849 se maďarské vojsko v čele s velitelem Josefem Naďšándorem snažilo bránit povodí Váhu před postupujícím císařským vojskem. I přes počáteční maďarské úspěchy se císařskému vojsku v červnu podařilo prolomit vojenskou linii a proniknout za Vah. Na území Paty se následně odehrála bitva mezi císařskými vojsky a honvédským jezdectvím. Maďarské vojsko bylo zdecimováno a vyžádalo si smrt 140 honvédů.

Obce se dotkla druhá světová válka. Mnozí její obyvatelé bojovali a zemřeli na východní frontě. V prosinci 1944 obec obsadila německá vojska, 22. prosince 1944 byla obec bombardována sovětským letectvem. Německá vojska se v obci opevnila, přičemž na práce využívala i místní síly. Přímé boje na území obce trvaly v období od 29. března do 1. dubna 1945, kdy byla obec osvobozena.[3]

Pomník postavený na památku 140 padlých maďarských honvédů v boji proti císařskému vojsku v katastru Paty.

Pamětihodnosti

[editovat | editovat zdroj]

Žádný objekt v obci není zapsán v Ústředním seznamu památkového fondu. V obci je římskokatolický kostel Narození Panny Marie z roku 1820, který byl postaven na místě původního kostela uváděného již v roce 1332 a nově postavený kostel z roku 2007. Za vsí je obelisk připomínající střet maďarských honvédských vojsk s císařskými vojsky u Paty ve dnech 16. - 19. června 1849.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pata na slovenské Wikipedii.

  1. Sčítání lidu, domů a bytů 2021 na Slovensku. Bratislava: Statistický úřad Slovenské republiky.
  2. Seznam zvolených starostů obcí, městských částí a primátorů měst ve volbách do orgánů samosprávy obcí [online]. Bratislava: Štatistický úrad Slovenskej republiky, rev. 2014-11-16. Jozef Berčík je v seznamu. Dostupné online. 
  3. KLOBUČNÍK, Miroslav. Z dejín obce Pata. Pata : Obecný úrad Pata, 2008.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]