Partnerství pro otevřené vládnutí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Partnerství pro otevřené vládnutí (anglicky Open Government Partnership – OGP) je mezinárodní iniciativou administrativy USA podporující otevřenost, transparentnost a boj proti korupci. Cílem je konkrétní závazek vlád podpořit rozpočtovou transparentnost, zvýšit občanskou angažovanost, bojovat s korupcí a transformovat se ve více otevřené, efektivní a odpovědné instituce.

V současné době je do iniciativy zapojeno osm států (Brazílie, Indonésie, Mexiko, Norsko, Filipíny, Jihoafrická republika, Velká Británie a USA). Dne 12. července 2011 proběhla mezinárodní konference ve Washingtonu pořádaná americkým Ministerstvem zahraničních věcí, jejíž cílem bylo OGP představit také ostatním zemím a umožnit jim tak informované rozhodnutí o jejich případném zapojení. Iniciativa byla formálně zahájena 20. září 2011 v New Yorku za společného předsednictví USA a Brazílie, k iniciativě se v New Yorku formálně připojilo 38 zemí.

Na cestě k plnohodnotnému zapojení do OGP musí země projít těmito sedmi kroky:

  1. Splnit minimální vstupní požadavky a přijmout za svá tzv. Společná očekávání OGP.
  2. Vyjádřit záměr vlády zapojit se do OGP zasláním dopisu spolupředsedům iniciativy.
  3. Uspořádat veřejnou diskusi o závazcích vlády a vytvořit fórum pro pravidelný kontakt zainteresovaných subjektů s veřejností.
  4. Zpracovat Akční plán obsahující konkrétní závazky; s pomocí expertního mechanismu OGP identifikovat alespoň jednu výzvu v oblasti.
  5. Vzájemně zkonzultovat Akční plány s ostatními státy a Řídícím výborem iniciativy.
  6. Veřejně podpořit tzv. Deklaraci zásad a publikovat finální verzi Akčního plánu na portálu OGP.
  7. Ve stanovené lhůtě od publikování Akčního plánu provést tzv. sebehodnocení a spolupracovat na vypracování nezávislého hodnocení dosaženého pokroku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]