Parthenon v Nashvillu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Parthenon v Nashvillu

Parhenon v Nashvillu je replika Parthenonu v Athénách. Byl postaven v roce 1897 jako součást výstavy Tennessee Centennial Exposition.

V současnosti Parthenon slouží jako muzeum umění a je středobodem Centenninal Parku, velkého veřejného parku západně od centra Nashvillu. V roce 1990 byla znovu vytvořena socha Athény v Naos (ve východní místnost hlavního sálu) Vzhledem k tomu, že budova je kompletní a její výzdoba byla polychromovaná (malovaná barvami) co nejblíže předpokládanému originálu, tak tato replika původního aténského Parthenonu slouží jako pomník toho, co je považováno za vrchol klasické architektury. Sádrové repliky v místnosti Treasury (západní místnost hlavní haly) jsou přímé odlitky původních soch, které zdobily štíty aténského Parthenonu z roku 438 př. n. l. Dochované originály jsou uloženy v Britském muzeu v Londýně a v muzeu v Aténách.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Budova byla hlavním bodem expozice z roku 1897. Řada budov v expozici vycházela ze starověkých originálů. Parthenon byl však jediný, kdo byl přesnou reprodukcí. Je to také jediná budova, kterou město zachovalo.

Eugene Castner Lewis byl ředitelem výstavy v Tennessee a na jeho návrh bylo v Nashvillu postavena reprodukce Parthenonu, která bude sloužit jako ústřední bod oslav Tennesseejského stého výročí. Parthenon byl původně postavený ze sádry, dřeva a cihel, a nebyl zamýšlen jako trvalý, ale náklady na demolici stavby v kombinaci s popularitou u obyvatel i návštěvníků vedly k tomu, že po výstavě zůstal stát. V roce 1895 byl George Julian Zolnay „zaměstnán na výrobu modelů pro výzdobu“ budovy. Během příštích 20 let počasí způsobilo zhoršení stavu budovy, poté byla přestavěna na stejných základech, konkrétně, v projektu, který byl zahájen v roce 1920; exteriér byl dokončen v roce 1925 a interiér v roce 1931.

Mezi nejkomplikovanější události, které se v Parthenonu odehrály, patřily Jarní průvody z let 1913 a 1914. Tyto divadelní inscenace proběhly v masovém měřítku. Představení z roku 1913 neslo název The Fire Regained, hru napsal Sidney Mttron Hirsch, a představovalo mytologickou dějovou linii obohacenou o divadelní podívanou populární v té době. Produkce z roku 1914 „The Mystery at Thanatos“ měla podobně mytologickou zápletku, ale byla kratší a lépe přijata. Kopie skriptu je uložena ve veřejné knihovně v Nashvillu. Obě přehlídky představovaly působivé ukázky kostýmů a kulis.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Parthenon sloužil jako místo pro politické shromáždění ve vrcholné scéně filmu Roberta Altmana z roku 1975 Nashville.

V Parthenonu proběhl boj proti Hydře ve filmu z roku 2010 Percy Jackson: Zloděj blesku.

Je uveden v názvu a v textu písně Nashville Parthenon z alba Etiketa od Casiotone pro Painfully Alone ,stejně jako v pokračování písně Goodbye Parthenon.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Parthenon (Nashville) na anglické Wikipedii.

https://www.nationalregisterofhistoricplaces.com/TN/Davidson/state.html

https://www.newspapers.com/image/118961875/

https://www.nashville.gov/Parthenon/Historical/History-Timeline.asp