Parthenon v Nashvillu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Parthenon v Nashvillu

Parhenon v Nashvillu je replika Parthenonu v Athénách. Byl postaven v roce 1897 jako součást výstavy Tennessee Centennial Exposition.

V současnosti Parthenon slouží jako muzeum umění a je středobodem velkého veřejného parku západně od centra Nashvillu. Vzhledem k tomu, že budova je kompletní a její výzdoba byla polychromovaná co nejblíže předpokládanému originálu, tak tato replika původního athénského Parthenonu slouží jako pomník vrcholné klasické architektuře. Sádrové repliky v místnosti Treasury (západní místnost hlavní haly) jsou přímé odlitky původních soch, které zdobily štíty athénského Parthenonu z roku 438 př. n. l. Dochované originály jsou uloženy v Britském muzeu v Londýně a v muzeu v Athénách.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Budova byla hlavním bodem expozice z roku 1897. Řada budov v expozici vycházela z antických originálů. Parthenon jako jediný byl ale přesnou reprodukcí a je jedinou budovou z výstavy, kterou se město rozhodlo zachovat.

Parthenon byl původně postaven ze sádry, dřeva a cihel, a nebyl zamýšlen jako trvalý, ale náklady na demolici stavby v kombinaci s popularitou u obyvatel i návštěvníků vedly k tomu, že po výstavě zůstal stát. V roce 1895 byl George Julian Zolnay zaměstnán na výrobu modelů pro výzdobu budovy. Během příštích 20 let počasí zhoršilo stav budovy, poté byla přestavěna na stejných základech, konkrétně, v projektu, který byl zahájen v roce 1920; exteriér byl dokončen v roce 1925 a interiér v roce 1931.

Mezi významné události, které se v Parthenonu odehrály, patřily Jarní průvody z let 1913 a 1914. Představení z roku 1913 neslo název The Fire Regained, hru napsal Sidney Mttron Hirsch, a představovalo mytologickou dějovou linii obohacenou o divadelní podívanou populární v té době. Představení z roku 1914 „The Mystery at Thanatos“ mělo podobně mytologickou zápletku, ale byla kratší a představení bylo lépe přijato. Kopie scénáře je uložena ve veřejné knihovně v Nashville.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Parthenon sloužil jako místo pro politické shromáždění ve vrcholné scéně filmu Roberta Altmana z roku 1975 Nashville.

V Parthenonu proběhl boj proti Hydře ve filmu z roku 2010 Percy Jackson: Zloděj blesku.

Parthenon je uveden v názvu a v textu písně Nashville Parthenon z alba Etiketa od Casiotone pro Painfully Alone, stejně jako v pokračování písně Goodbye Parthenon.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Parthenon (Nashville) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]