Rájovčík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Parosphromenus)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Parosphromenus

alternativní popis obrázku chybí
Parosphromenus spec.
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Třída: Paprskoploutví (Actinopterygii)
Podtřída: Kostnatí (Neopterygii)
Řád: Ostnoploutví (Perciformes)
Podřád: Labyrintky (Anabantoidei)
Čeleď: Guramovití (Osphronemidae)
Rod: Parosphromenus
Bleeker, 1877
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Parosphromenus (v české literatuře označován jako rájovčík nebo nejednoznačně jako rájovec) je rod labyrintních ostnoploutvých paprskoploutvých ryb z čeledi guramovití (Osphronemidae). Jedná se o drobné (2,5-6 cm) pestrobarevné ryby obývající černé pralesní vody jihovýchodní Asie. Jsou ohroženy destrukcí pralesních biotopů.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Typovým druhem rodu je Osphromenus deissneri Bleeker, 1859. Vědecky popsáno je v současnosti 18 platných druhů:

Skutečný počet druhů je však pravděpodobně větší. Členové mezinárodní labyrintkářské asociace IGL na podzim roku 2008 napočítali 64 odlišných přírodních forem, z nichž 50 chovali členové ve svých akváriích.

Členění rodu do skupin[editovat | editovat zdroj]

Rod Parosphromenus je z praktických důvodů chovateli nadále členěn do neformálních skupin. IGL, mezinárodní asociace chovatelů labyrintních ryb, publikovala následující členění rodu:[1]

Chov v akváriu[editovat | editovat zdroj]

Ryby rodu Parosphromenus vyžadují kvalitní, velmi měkkou a kyselou vodu. Uhličitanová tvrdost by neměla překročit 2 °dKH a konduktivita by neměla překročit 60 μS·cm-1. Hodnota pH by měla být mezi 4–6,5, s tím, že některé druhy vyžadují hodnoty v kyselejší části rozsahu. Akvárium nemusí být velké, jednomu nebo dvěma párům stačí akvárium o objemu 25-40 litrů. Nádrž by měla být jen tlumeně osvětlená, zadní a boční stěny zatemněné a hladina by měla být zarostlá vodními rostlinami. Na dno nádrže je vhodné umístit několik dubových nebo bukových listů a jeden list mandlovníku mořského. [2] [3] [4]

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Ryby rodu Parosphromenus většinou přijímají pouze živé krmivo. Výborným krmivem jsou černé komáří larvy (Culex) nebo plankton nalovený v přírodě, lze je ale krmit i podomácku produkovaným krmivem jako jsou nauplie žábronožek solných nebo hlístice "Grindal". Ke krmení se nehodí octomily, neboť ryby nejsou zvyklé přijímat potravu z hladiny. Krmení nítěnkami nebo patentkami může vést k bakteriálním infekcím a proto se nedoporučuje.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://joomla.igl-home.de/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=50&Itemid=77&lang=en
  2. FINKE, Peter. Praise for the colorful dwarfs: Six reasons why Parosphromenus are the ideal aquarium fish for me. Der Makropode. duben 2008, roč. 30, čís. 1, s. 7-11. Anglická verze. Dostupné online. ISSN 0937-177X. (anglicky) 
  3. HALLMANN, Martin. Licorice gourami – an extensive issue: Part 1. Der Makropode. listopad 2008, roč. 30, čís. 3, s. 97-99. Anglická verze. Dostupné online. ISSN 0937-177X. (anglicky) 
  4. FINKE, Peter. Licorice gourami in tanks: Basic facts and recommendations. Der Makropode. duben 2009, roč. 31, čís. 2, s. 59-62. Anglická verze. Dostupné online. ISSN 0937-177X. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]