Přeskočit na obsah

Parník Willie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Parník Willie
Základní informace
Původní názevSteamboat Willie
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka8 min a 7 min
Žánrfilmový muzikál
PředlohaPlavčík na sladké vodě
ScénářWalt Disney
Ub Iwerks
RežieWalt Disney
Ub Iwerks
Obsazení a filmový štáb
DabingWalt Disney
ProdukceRoy Disney
Walt Disney
HudbaCarl Stalling
Výroba a distribuce
Premiéra15. května 1928
29. července 1928
18. listopadu 1928
Produkční společnostThe Walt Disney Company
DistribuceCelebrity Productions
Disney+
Předchozí a následující díl
The Gallopin' Gaucho
Parník Willie na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Parník Willie (v anglickém originále Steamboat Willie) je americký krátký animovaný film s Mickey Mousem, jenž byl poprvé uveden 29. července 1928, se zvukem pak 18. listopadu 1928. Šlo o v pořadí třetí film s Mickeym Mousem a vůbec první animovaný film, který byl opatřen zvukem.[1] Snímek režírovali Ub Iwerks a Walt Disney,[2] přičemž hlavním animátorem byl Iwerks.

Děj začíná na parníku, který kormidluje Mickey Mouse. Když přijde kapitán lodi Pete, vyžene Mickeyho z kapitánského můstku a sám se chopí kormidla. Když loď dorazí k molu, na loď tam už čekají různá zvířata. Po jejich naložení se parník rozjede a pluje pryč. Po břehu jej však dohání Minnie, které se s Mickeyho pomocí podaří dostat se na palubu parníku. Minnie při přenosu na palubu upustí kytaru a noty písně „Turkey in the Straw“, jež měla v ruce. Vše jí sežere koza. Když Minnie s Mickeym zjistí, že koza noty i s kytarou spolkla, udělají si z kozy hrací skříňku, ze které se začne ozývat melodie „Turkey in the Straw“. Mickey na to začne hrát na různé provizorní hudební nástroje (na dřevěný sud, pánvičky, kravské zuby, kachnu apod.) Mickeyho hru přeruší až kapitán, který jej zavře do místnosti s hromadou brambor, které Mickey začne škrábat. Děj končí tím, že Mickey hodí brambor po papouškovi, který se mu už podruhé v snímku smál, a sám se mu vysměje.

  1. A Brief Animated History: Mickey Mouse [online]. DataBase of Cartoon Clasics! [cit. 2008-08-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-07-20. 
  2. Parník Willie [online]. CSFD.cz [cit. 2008-08-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]