Parliament Square

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Parliament Square
Umístění
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
MěstoLondýn
ObvodWestminster
Poloha
Napojené uliceBridge Street, Great George Street, Parliament Street, Broad Sanctuary, St Margaret Street a Little George Street
Další údaje
Kód památky1001342
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Parliament Square je náměstí v Londýně, v obvodu Westminster. Nachází se u severozápadní části Westminsterského paláce.

Dalšími budovami v okolí náměstí jsou Westminsterské opatství, St. Margaret's, Middlesex Guildhall (sídlo Nejvyššího soudu Velké Británie), HM Treasury a Portcullis House.

Parliament Square bylo vybudováno roku 1868, aby se otevřelo prostranství okolo Westminsterského paláce a zlepšila doprava. Autorem projektu byl architekt Charles Barry. Jeho původní návrh obsahoval i Buxton Memorial Fountain, která byla roku 1940 přemístěna do Victoria Tower Gardens. Po druhé světové válce náměstí rekonstruoval George Grey Wornum.

Sochy umístěné na náměstí nebo v jeho blízkosti zachycují velmi známé státníky – Winstona Churchilla (na severovýchodní straně parku, obrácená směrem k parlamentu), Abrahama Lincolna (před Middlesex Guildhall), Roberta Peela (na jihozápadě parku), lorda Palmerstona (severozápadní roh parku), Jana Chrisiana Smutse (severní strana parku), Edwarda Smith-Stanleye, Benjamina Disraeliho, Geroge Canninga a Olivera Cromvella.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]