Parliament Square

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Parliament Square
Parliament Square
Parliament Square
Umístění Westminster, Londýn
Stavby Westminsterský palác, Westminsterské opatství, St. Margaret's, Middlesex Guildhall, HM Treasury, Portcullis House
zeměpisné souřadnice:
Metro Westminster,

Název Parliament Square nese více náměstí, např. ve městech Edinburgh (Skotsko), Nassau (Bahamy), Toledo (Ohio) nebo Melbourne.

Parliament Square v Londýně[editovat | editovat zdroj]

V Londýně je Parliament Square náměstí nacházející se u severozápadní části Westminsterského paláce v Londýnském obvodu Westminster.

Dalšími budovami v okolí náměstí jsou Westminsterské opatství, St. Margaret's, Middlesex Guildhall (sídlo Nejvyššího soudu Velké Británie), HM Treasury a Portcullis House.

Parliament Square bylo vybudováno roku 1868, aby se otevřelo prostranství okolo Westminsterského paláce a zlepšila doprava. Autorem projektu byl architekt Charles Barry. Jeho původní návrh obsahoval i Buxton Memorial Fountain, která byla roku 1940 přemístěna do Victoria Tower Gardens. Po druhé světové válce náměstí rekonstruoval George Grey Wornum.

Sochy umístěné na náměstí nebo v jeho blízkosti zachycují velmi známé státníky – Winstona Churchilla (na severovýchodní straně parku, obrácená směrem k parlamentu), Abrahama Lincolna (před Middlesex Guildhall), Roberta Peela (na jihozápadě parku), lorda Palmerstona (severozápadní roh parku), Jana Chrisiana Smutse (severní strana parku), Edwarda Smith-Stanleye, Benjamina Disraeliho, Geroge Canninga a Olivera Cromvella.